Başlangıç / Eğitim Dünyası / Türklerin geçmişten günümüze kullandığı takvimler nelerdir

Türklerin geçmişten günümüze kullandığı takvimler nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar

Türklerin kullandığı takvimler

Türkler geçmişten günümüze kadar bir çok takvim kullanmışlardır. Güneş ve ay yılına göre hazırlanan bu takvimler şunlardır.
türklerin kullandığı takvimler

1) 12 Hayvanlı Türk Takvimi

Güneş yılı esasına göre düzenlenmiş bir takvimdir. Bir yıl 365 gündür. İslamiyet’ten önceki Türk devletleri tarafından kullanılmıştır. Tarımsal faaliyetlerin düzene konulmasında yardımcı olmuştur. Her yılın bir hayvan adıyla anılması ve on iki yılda bir devretmesi nedeniyle bu adı almıştır. Türklerin kendilerine özgü olan bu takvimi oluşturmuş olmaları, astronomi ile ilgilendiklerinin göstergesidir.

2) Hicri Takvim

Başlangıç olarak 622 yılında Hz. Muhammed’in Mekke’den Medine’ye göçünü kabul eden bir takvimdir. Ay yılı esasına göre düzenlenmiştir. Bir yıl 354 gündür, İslamiyeti kabul eden Türk devletleri tarafından kullanılmıştır.

3) Celali Takvim

Büyük Selçuklu Devleti Hükümdarı Celaleddin Melikşah adına Ömer Hayyam tarafından güneş yılı esasına göre düzenlenmiş ve sadece o dönemde kullanılmış özel bir takvimdir. Maaşların öden­mesi, bütçenin düzenlenmesi gibi ekonomik faaliyetlerde kullanılmıştır.

4) Rumi Takvim

Osmanlı Devleti’nde 1676’dan itibaren ekonomik sorunla­rın artması üzerine yalnızca ekonomik işleri düzenlemek amacıyla güneş yılı esasına göre oluşturularak kullanılan takvimdir. Zira ticaretin yoğun olarak yapıldığı batılı ülkeler güneş yılı esasına dayalı miladi takvimi kullanıyordu. Hicri takvimin ay yılı esasına dayalı olması ticari konularda zorluk çıkarıyordu. Hicri takvimle aynı anda kullanılmıştır.

5) Miladi Takvim

İlk şekli Eskiçağ’da, Mısır tarafından icat edilen, güneş yılı esasına göre düzenlenmiş bir takvimdir. Romalılar tarafın­dan geliştirilmiş, Papa XIII. Gregor tarafından son şekli ve­rilmiştir. Hz. İsa’nın doğumu takvimin başlangıcı olarak kabul edilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti’nde 1926’dan itibaren bütün alanlarda Miladi Takvim’i kullanılmaya başlanmıştır. Amaç hem batıyla entegre olmak hem de hicri-rumi takvim ikileminden kurtulmaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Ekvatorda yaşayan insanların genel olarak geçim kaynakları nelerdir konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Abartma nedir abartma örnekleri

Sponsorlu Bağlantılar Abartma, bir duyguyu, olayı, durumu veya düşünceyi olduğundan fazla büyütmek, sınırları zorlayarak abartmak. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.