Başlangıç / Eğitim Dünyası / Solunum sistemini oluşturan yapı ve organlar nelerdir

Solunum sistemini oluşturan yapı ve organlar nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar

Solunum sistemini oluşturan yapı ve organlar

Solunum sistemini, burun, yutak, gırtlak soluk borusu, bronşlar akciğer ve diyafram oluşturur. Her organın ve yapının ayrı görevi vardır.

BURUN: Hava burun yolu ile içimize girer. Burun içindeki nemli yüzey ve kıllar havadaki tozları tutar. Burunun içindeki nemli yüzey, soğuk havalarda havanın ısınarak akciğere ulaşmasını sağlar.

YUTAK: Yemek borusu ile soluk borusunun birleştiği yerde bulunur ve boru arasında ilişkilidir. Burundan gelen havanın soluk borusuna gitmesini sağlar.

GIRTLAK: Soluk borusunun üst kısmında bulunan geniş alandır. İçerisinde sesin oluşmasını sağlayan ses telleri bulunur. Bu teller akciğerden gelen hava ile titreşerek sesi oluşturur.

SOLUK BORUSU: Soluk borusunun alt kısmı iki yana ayrılarak havanın sol ve sağ akciğere ulaşmasını sağlar.
Soluk borusunun sağ ve sol akciğere giden iki koluna bronş denir.

BRONŞLAR: Soluk borusunun ikiye ayrılan kollardır. BU kollar akciğere bağlıdır. Bronşların içinde bir çok küçük kollara vardır. Bu kollarda bronşçuklar denir.

AKCİĞER: Göğüs kafesinin içinde yer alır. Solunumun en önemli organıdır. Akciğerler sağ ve sol olmak üzere iki parçadır.

DİYAFRAM: Göğüs boşluğu ile karın boşluğu arasındaki kaslardır. Diyafram kası kasılıp gevşeyerek göğüs boşluğunun hacmini artırır ve azaltır.Bu sayede akciğerlere hava dolar.

solunum-sistemi

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Anlam kayması ile ilgi cümle örnekleri konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Ergonomi, telif, patent ve prototip nedir

Sponsorlu Bağlantılar Ergonomi: Ergonomi; insanın fiziksel ve psikolojik özelliklerini inceleyerek insanın makine ve çevre ile …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.