Başlangıç / Eğitim Dünyası / Sıfat nedir çeşitleri nelerdir

Sıfat nedir çeşitleri nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar

Sıfat çeşitlerine örnekli açıklamalar

Dil bilgisinde bir ismin nitelik (nasıl olduğu), nicelik (ne kadar olduğu), yer, sıra gibi durumlarını belirtmeye yarayan kelimeye sıfat denir.

Sıfat Tamlaması: Bir isimle sıfattan meydana gelen şekle «sıfat tamlaması» (sıfat takımı) denir.

Sıfatların Çeşitleri

Sıfatlar 1) Niteleme Sıfatları   2) Belirtme Sıfatları olarak ikiye ayrılır.

Niteleme Sıfatları: Varlıkların renklerini, biçimlerini, durumlarını gösterir. «Güzel çocuk», «soğuk hava» gibi sıfat takımlarındaki «güzel», «soğuk» kelimeleri niteleme sıfatlarıdır.

Belirtme Sıfatları: Varlıkların yerlerini, sayılarını bildirerek, bunları sorarak, ya da belli belirsiz bir şekilde göstererek belirten sıfatlardır. Belirtme sıfatları 1 ) İşaret; 2) Sayı; 3) Belgisiz; 4) Soru sıfatları olarak dört bölüme ayrılırlar:

1. İşaret Sıfatları: Varlıkların yerlerini işaret ederek belirtirler: «Bu kitap», «şu adam», «o ev» takımlarındaki «bu», «şu», «o» birer işaret sıfatıdır.

2. Sayı Sıfatları: Varlıkların sayılarını gösterirler. Bunlar da a) Asıl sayı sıfatları; b) Sıra sayı sıfatları; c) Kesir sayı sıfatları; ç) Üleştirme sayı sıfatları olarak dörde ayrılır. Bunlara sırasıyla şu örnekler verilebilir: a) Altı ağaç; b) Birinci at; c) Yarım kilo un; ç) Dörder kutu şeker.

3. Belgisiz Sıfatlar: Varlıkların sayılarını, yerlerini, durumlarını açık, kesin değil de belli belirsiz anlatan sıfatlardır: «Birkaç kişi, «her hangi bir adam», «bazı hayvanlar», «bir hikâye» gibi sıfat takımlarındaki «birkaç», «her hangi», «bazı», «bir» kelimeleri belgisiz sıfatlardır.

4. Soru Sıfatları: Varlıkların yerlerini, durumlarını, sayılarını soran, belirtilmesini isteyen sıfatlardır: «Hangi yol?», «kaç kişi?», «nasıl kitap?» örneklerinde görüleri «hangi», «kaç», «nasıl» kelimeleri soru sıfatlarıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Boşaltım sistemi organları kısaca konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Ergonomi, telif, patent ve prototip nedir

Sponsorlu Bağlantılar Ergonomi: Ergonomi; insanın fiziksel ve psikolojik özelliklerini inceleyerek insanın makine ve çevre ile …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.