Başlangıç / Eğitim Dünyası / Öğretici metinler ve özellikleri nelerdir

Öğretici metinler ve özellikleri nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar

Öğretici metinler nelerdir özellikleri nasıldır

Öğretici metinler; Okuyucuyu bir konu üzerinde aydınlatan yazınsal eserlerdir. Bu yazılar sayesinde fikirler okuyucuya ulaştırılır.Okuyucu konu üzerinde tam bir fikre sahip olur.

Öğretici metinlerden bazıları mektup, otobiyografi, biyografi, anı, röportaj, gezi yazısıdır. Bu tarz eserler hem günlük hayattan hem de hayat tecrübelerinden faydalanılarak yazılır.

Bu öğretici metinlerin birde düşünce esaslı olanları vardır. Bunlar ise makale, fıkra, deneme, eleştiri yazılarıdır

Öğretici metinlerde üsluptan ziyade anlam önemlidir. Konular tüm gerçekliğiyle ele alınır. Yazar nasıl söylediğinden çok ne söylediğine önem verir.

Öğretici metinlerde konu sade ve açık bir biçimde ele alınır. Mecazlı ve sanatlı söyleyişlere pek yer verilmez. Bu öğretici metinlerde günlük hayattaki konular anlatılır.

Metne yansıtılan gündelik yaşam tüm çıplaklığıyla ele alınır. Konular doğru bir şekilde işlenmesi çok önemlidir. Bu tür eserlerin güvenilirliğinin ispatlanması için somut belgelere de sık sık yer verilir.

Bu yazınsal türde hedef okuru ispatlı kaynağından bilgilendirmektir. Bu yüzden de bu tarz öğretici türlerde açıklayıcı ve tartışmacı anlatım kullanılır. Aynı zamanda tanımlama, tanık gösterme, örnekleme, sayısal ve bilimsel veriler şeklinde anlatımı kuvvetlendirme şekilleri kullanılır. Bu tarz eserler giriş, gelişme, sonuç bölümlerinden meydana gelir.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Abaküsün faydaları nelerdir konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Galata kulesinin ölçüleri nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar Galata kulesinin ölçüleri Yerden tepesine kadar olan yüksekliği 60.90 metredir. Duvar kalınlığı 16.45 …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.