Başlangıç / Eğitim Dünyası / Nene Hatun’un hayatı kısa

Nene Hatun’un hayatı kısa

Sponsorlu Bağlantılar

Nene Hatun’un kimdir kısaca hayatı

Nene hatun

Adını çalışmaları ile tarihe yazdıran kahraman Türk kadını Nene Hatun 1857’de doğdu. Erzurum’da bulunan Aziziye Tabyası’nın savunulmasında gösterdiği kahramanca çalışmalardan dolayı tarihimizin unutulmaz Türk kadını simgelerinden biri oldu. Erzurum doğumlu Nene Hatun henüz 20 yaşlarında iken küçük çocuklarını evde bırakarak Aziziye savunmasına katıldı.

1877 senesinde o dönemde Osmanlı vatandaşı olan Ermeni çeteleri, Aziziye Tabyası’na girmişlerdi. Tabyayı koruyan Türk askerlerini uykuda iken kılıçtan geçirdiler. Ardından Rus askerleri tabyayı ele geçirdi.
Bu olayın ardından Erzurum halkı ayaklandı ve Tabya’ya doğru yol almaya başladı. İşte bu gidenler arasında Nene Hatun da vardı. Abisi Hasan bir gün önce cepheden yaralı dönmüştü ve Nene Hatun’un kollarında can vermişti.Nene Hatun 3 aylık bebeğini emzirdikten sonra, Allah’a emanet ederek vedalaşır. Ağabeyinin de tüfeğini alarak yola koyulur.

Erzurumlular, ölüme gittiklerini bile bile Aziziye Tabyası’na doğru koşuyorlardı. Tabyada bulunan Rus askerleri, gelenlere ateşi açtı.Bir çoğu o anda şehit oldu. Göğüs göğüse bir savaş başladı. Rus ordusunun silahları mükemmeldi. Ancak baltalı, tırpanlı, taşlı, sopalı Türk halkı karşısında yarım saat dayanabildiler.Tabya geri alındı.

Ölümünden birkaç ay önce Nene Hatun Türk Kadınlar Birliği tarafından yılın annesi seçildi.
Nene Hatun 22 Mayıs 1955 tarihinde zatürre hastalığından dolayı Erzurum’da 98 yaşındayken vefat etti. Kurtuluş mücadelesi verdiği Aziziye Tabyası’na defnedildi.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Doğrudan ve dolaylı ölçme nedir kısaca konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Ergonomi, telif, patent ve prototip nedir

Sponsorlu Bağlantılar Ergonomi: Ergonomi; insanın fiziksel ve psikolojik özelliklerini inceleyerek insanın makine ve çevre ile …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.