Başlangıç / Eğitim Dünyası / Mikroskobik canlılar nelerdir

Mikroskobik canlılar nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar

Mikroskobik canlılar ve özellikleri nelerdir

Mikroskobik canlılar; Çevremizde hayat süren ancak gözle görülmeyen canlıların genel adıdır. Bu türdeki canlıları, sadece mikroskop sayesinde görülebilmektedir. Bu amaçla bu ismi almışlardır. Bu bahsi geçen canlılar havada, karada, suda ve başka canlıların vücutlarında hayatlarını sürdürürler. Bu tip canlılar bazen fayda sağladığı gibi zararları da mevcuttur. Mikroskobik canlılar asla çıplak gözle ayırt edilemez.
misroskobik canlılar
Mikroorganizmalar tek hücreli ve çok hücreli olarak ayrılabilir. Halk dilinde bu canlılara mikrop denilir. İşte bu tür organizmaların iki türü vardır. Bunlar; hücresel yapı gösterenler ve hücresel yapı göstermeyenler şeklindedir. Hücresel yapı gösteren organizmalara; bakteriler, mantarlar, protistler örnek gösterilebilir. Hücresel yapı göstermeyen organizmalara ise; virüsler, viroidler, prionlar örnek gösterilmektedir. Canlıların, bilimsel bir biçimde ayırt edilmesi kesinlik kazanmaz, değişebilir unsurlardır. Mikroorganizmalarla ilgilenen onları araştıran bilim dalının ası ise mikrobiyolojidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Abaküsün faydaları nelerdir konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
mikroskobik canlılar
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Kişileştirme nedir kişileştirme örnekleri

Sponsorlu Bağlantılar Kişileştirme sanatı insana özgü özellikleri konuşma gülme ve ağlama gibi davranışları hayvanlara veya …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.