Başlangıç / Eğitim Dünyası / Mıknatısın uyguladığı kuvvet nedir

Mıknatısın uyguladığı kuvvet nedir

Sponsorlu Bağlantılar

Mıknatısın uyguladığı kuvvet nedir nasıl olur

Mıknatıslar manyetik bir alan oluşturur ve temas ettirmenize gerek yoktur.Mıknatıslar manyetik kuvvet etkisiyle başka cisimleri (metalleri) çekme yada itme etkisi gösterebilen cisimlerdir.

Mıknatıslar demir, kobalt ve nikel gibi maddeleri çekerler. Mıknatıslar tarafından temas gerektirmeden uygulanan kuvvet sayesinde toplu iğneleri toplarız. Mıknatısları buzdolapların kapılarında kullanırız. Mıknatıslarla çöplerin içerisindeki demir, nikel gibi atık maddeleri seçerek geri dönüşümünü sağlarız.

Mıknatıslar hep çekme kuvveti uygulamazlar. İtme kuvveti uygulama gücüne de sahiptir. Mıknatısların farklı iki kutbu vardır. Farklı iki kutuptan birisi N, diğeri ise S olarak bilinir. Mıknatısın farklı iki kutbunu birbirine yaklaştırdığımızda birbirlerine çekme kuvveti uygular. Aynı iki kutbu ise birbirine itme kuvveti uygular.

N, S —►çeker.
N, N —►iter.
S, S —► iter.
mıknatıs nedir

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Dil ile kültür arasındaki ilişki nedir konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
mıknatısın uyguladığı kuvvet nedir, mıknatısın uyguladığı kuvvet, mıknatısın kuvveti, mıknatıslar arası kuvvetler, aynı kutupların birbirine uyguladığı kuvvet
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Ergonomi, telif, patent ve prototip nedir

Sponsorlu Bağlantılar Ergonomi: Ergonomi; insanın fiziksel ve psikolojik özelliklerini inceleyerek insanın makine ve çevre ile …

Bir yorum

  1. Çok güzel bir internet sayfası bence ama bazı insanlara göre değişebilir ama cidden bilmiyorum haberiniz olsun ☺☺☺

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.