Başlangıç / Eğitim Dünyası / Kuvvet ile hareket arasındaki ilişki nasıldır

Kuvvet ile hareket arasındaki ilişki nasıldır

Sponsorlu Bağlantılar

Kuvvet ile Hareket Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır

Bir cisme kuvvet uygulanırsa o cisim hareket eder. Ayrıca cisme uygulanan başka bir kuvvet onun hareketin yavaşlatabilir veya tamamen durdurabilir. Cisimleri yavaşlatan, durduran veya harekete geçiren şey kuvvettir.

Çekerek kuvvet uygulanan bilye bulunduğu konumdan dolayı bir enerjiye sahip olur. Bilyeyi elimizden bıraktığımız zaman bu enerjiyle bilye hareket eder. Hareketli cisimlerin hızı, hızı olan cisimlerin hareketinden dolayı bir enerjisi olur. Yukarıdaki örnekte bilyenin kazandığı enerji hareket enerjisi olarak isimlendirilir.

Hareket halindeki bir bilye başka bilyelere çarparak enerjisini onlara geçirir ve onların da hareket etmesini sağlar. Yani hareketsiz cisimler enerjisi değildir. Başka bir cisimdeki enerjinin bu cisimlere transfer olmasıyla da bu cisimler hareket enerjisi kazanabilir. Hareketsiz cisimlerde de bulundukları konum dolayısıyla durgun bir enerji vardır.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Abaküsün faydaları nelerdir konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Kişileştirme nedir kişileştirme örnekleri

Sponsorlu Bağlantılar Kişileştirme sanatı insana özgü özellikleri konuşma gülme ve ağlama gibi davranışları hayvanlara veya …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.