Başlangıç / Eğitim Dünyası / Kömür petrol doğalgaz gibi enerji kaynaklarının önemi nedir kısaca

Kömür petrol doğalgaz gibi enerji kaynaklarının önemi nedir kısaca

Sponsorlu Bağlantılar

Kömür petrol doğalgaz gibi enerji kaynaklarının önemi nedir

Kömürün önemi

Kömür Dünyada en yaşlı bir şekilde bulunan, güvenilir aynı zamanda düşük maliyetlerle elde edilebilen temiz bir fosil yakıtıdır.

Kömür Dünya’da 50 den fazla ülkede üretilmektedir. Kömür rezervleri diğer fosil yakıtlar gibi (petrol ve doğalgaz) Dünya’nın belli bir bölümünde değil fakat tüm dünyada yaygın bir şekilde bulunmaktadır.

Kömür kullanımı, depolaması ve nakliyesi açısından en emniyetli fosil yakıttır.

Endüstriyel ve diğer alanlarda elektrik enerjisinin rekabetçi fiyatlarla ve güvenilir olarak temini açısından, kömürün Dünyada yaygın bir şekilde bulunuşu ve bir çok ülke tarafından üretiliyor oluşu tedarikde güvenirliliği sağlamaktadır.

Temiz Kömür Teknolojileri kullanılarak günümüzde kömür tüm dünyada doğayı doğayı kirletmeden kullanılmaktadır.

Elektrik Enerjisi Üretiminde ucuz ve rekabetçi bir yakıt olması nedeniyle Dünya elektrik üretiminin yaklaşık % 40 ‘ ı kömürden karşılanmaktadır.

Petrolün önemi

Petrolün faydaları arasında günümüzde en önemli kullanım alanı benzin yapımında kullanılmasıdır. Daha sonra gaz yağı, asfalt, mürekkep, plastik, deterjan gibi günlük hayatımızın vazgeçilmez parçaları haline gelen pek çok farklı alanda kullanılır. Dünyada en çok petrol üreten ülkelerin başında Suudi Arabistan, İran, Rusya ve ABD geliyor.

Doğal gazın önemi

Dünyada, ama özellikle Avrupa piyasasında doğal gazın önemi gittikçe artıyor. Bunun çeşitli nedenleri var ama bunlardan en önemlisi, doğal gazın diğer tüm yakıtlara nazaran daha fazla çevre dostu olması ile birlikte doğal gaz haricindeki birçok enerji kaynağının rezervlerinin geleceğe yönelik kaygılar oluşturmasıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Örüntü nedir matematikte örüntü tanımı ve örnekleri konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Ergonomi, telif, patent ve prototip nedir

Sponsorlu Bağlantılar Ergonomi: Ergonomi; insanın fiziksel ve psikolojik özelliklerini inceleyerek insanın makine ve çevre ile …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.