Başlangıç / Eğitim Dünyası / Kemiklerin kısımları nelerdir

Kemiklerin kısımları nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar

Kemiğin kısımları ve görevleri nelerdir

Kemiğin kısımları :Sert kemik doku, süngerimsi kemik doku, eklem kıkırdağı, kırmızı kemik iliği, kemik zarı, sarı kemik iliği, kan damarları, sinirler.
Kemiğin kısımları ve görevleri
1- Kemik Zarının görevleri

Kemik zarı, kemiğin beslenmesini sağlar, çatlayan kemiğin onarır, kırılan kemiğin kaynaştırır, kemiğin enine kalınlaşmasını sağlar, kemiği dış etkilere karşı korur. Kemiğin dış kısmında olan bölüme denir.

2- Kemik ucu

Kemiğin uç kısımlarında olan şişkin bölüme kemik ucu adı verilir.

3- Sert kemik doku görevleri

Sert kemik dokunun görevi kemiğin sertliğini sağlayan bölümdür. Kemiğin dış kısmında kemik zarının hemen altındaki bölümdür. Bu doku sertliğini madensel tuzlar ile sağlar. Sert kemik dokunun 1/3’ü kemik hücrelerinden, 2/3’ü madensel tuzlardan (Ca+P) meydana gelir.

4- Eklem kıkırdağı görevleri

Eklem kıkırdağı kemik başının uç kısmında olan bölüme denir. Görevi kemiklerin boyca uzamasını sağlamak, eklem yerlerindeki kemiklerin sürtünmeden dolayı aşınması önlemektir. Eklem kıkırdağının kalınlığı 2 ile 5 mm’dir. Eklem kıkırdağı ağrı duymaz çünkü sinir uçları yoktur.

5- Kemik Gövdesi

Kemiğin 2 ucu arasında kalan kısma kemik gövdesi adı verilir.

6- Süngerimsi Kemik Doku Görevleri

Kemik başının içini dolduran süngere benzeyen dokuya denir. Bu doku düzensiz boşlukların olduğu gözenekli yapıdır. Bu boşluklar kemiğin dayanıklılığını azaltmaz. Bu boşluklar sayesinde kemik esneklik kazanmaktadır. Bu doku görevini yapmazsa kırmızı kemik iliği yapılamaz.

7- Kırmızı Kemik İliği Görevleri

Kan hücresini bölüme kırmızı kemik iliği adı verilir. Kırmızı kemik iliğinin görevi kan hücresini üretmektir. Görevini yerine getirmemesi durumunda kan hücresi üretimi yapılamaz.

8- Sarı Kemik İliği Görevleri
Sarı kemik iliği kemik gövdesinin içini doldurur. Akyuvarlar denilen kan hücresini üretir.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Kitle iletişim nedir konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
kemiğin kisimlari, kemiğin boyca uzamasını sağlayan yapı hangisidir, kemiğin yapısını oluşturan kısımlar nelerdir kisaca
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Kişileştirme nedir kişileştirme örnekleri

Sponsorlu Bağlantılar Kişileştirme sanatı insana özgü özellikleri konuşma gülme ve ağlama gibi davranışları hayvanlara veya …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.