Başlangıç / Eğitim Dünyası / Kasların yapısı nasıldır

Kasların yapısı nasıldır

Sponsorlu Bağlantılar

Kasların yapısı
çizgili kas
Çizgili kasların yapısı : Bu kasları oluşturan hücresel yapılar uzun ve silindirik bir yapıdadırlar. Bu nedenle hücre boyunca bir çok hücre çekirdeği bulunur. Bu yapıdaki kasları oluşturan hücrelerin sınır yapıları belirsizdir. Çizgili kaslar beynin kontrolünde çalışırlar. Çalışma şekilleri yaptıkları işe göredir. Örnek kol ve bacak kasları.

duz_kas

Düz kasların yapısı : Düz kaslar otonom sinir sistemine bağlı olarak çalıştıkları için istem dışı olarak çalışmaktadırlar. Yani kontrolleri otomatiktir. Kasılmaları yavaştır ve bir düzene bağlı olarak hareket etmektedirler. Bu kasları oluşturan hücrelerde bir çekirdek bulunmaktadır. Örnek mide bağırsak kasları.

kalp kası

Kalp kasının yapısı : Yapı olarak çizgili kas yapısındadırlar.Çalışma şekilleri düz kaslara benzer. İstemsiz olarak çalışırlar. Hücre çekirdeği hücrenin tam orta kısmında bulunmaktadır. Hücreler lif şeklindeki telcikler şekline sahiptir. Hücrelerin yapısı kısadır. Hücredeki telciklerin birbirlerine bağlandıkları kısımlarda ara disk denilen yapılar bulunmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Erozyon ile ilgili cümle örnekleri konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Abartma nedir abartma örnekleri

Sponsorlu Bağlantılar Abartma, bir duyguyu, olayı, durumu veya düşünceyi olduğundan fazla büyütmek, sınırları zorlayarak abartmak. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.