Başlangıç / Eğitim Dünyası / Kas nedir çeşitleri ve özellikleri nelerdir

Kas nedir çeşitleri ve özellikleri nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar

Kas nedir

Kemiklerin üzerini kaplayan, canlıların hareket etmesini sağlayan yapılardır. hareket sistemi kaslar tarafından sağlanır. Kaslar, çizgili kas, düz kas ve kalp kası olarak üçe ayrılır.

Kas çeşitleri nelerdir

Çizgili kaslar: Çizgili kas hücresi uzun ve silindir şeklindedir. Çizgili kaslar iskelete bağlı olarak vücudun hareket etmesini sağlar. Beynin kontrolü ile çalışır. Düz kaslara göre daha hızlı çalışır ve çabuk yorulur. İskelete bağlı kasların yapısında bulunur.

Düz kaslar : Düz kaslar mekik şeklindedir. Kas hücreleri tek çekirdekten oluşur. Oval şeklindedir. İsteğimizin dışında çalışır. Düz kaslar, çizgili kaslara göre daha yavaş düzenli ve uzun süreli çalışır. İç organların yapısında bulunur.

Kalp kası: Yapısı çizgili kas gibi görünse de düz kas gibidir. isteğimiz dışında çalışır. Kalp kası dallanmış bir yapıya sahiptir. Kas telleri kısa boyludur. Birbirine bağlandıkları yerlerde ara diskler bulunur. Liflerindeki telcikler tek çekirdeklidir. Çekirdekler hücrenin ortasında bulunur.

Kasların özellikleri

Kemiklerle birlikte vücudumuz şekil verir.
İskeleti oluşturan kemikleri ve eklemleri hareket ettirir.
Lifli bir yapıya sahiptir.
İstemli ve istemsi çalışırlar
Kasılırak gevşer ve kısalır.

kas-cesitleri

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Anlam kayması ile ilgi cümle örnekleri konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Kişileştirme nedir kişileştirme örnekleri

Sponsorlu Bağlantılar Kişileştirme sanatı insana özgü özellikleri konuşma gülme ve ağlama gibi davranışları hayvanlara veya …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.