Başlangıç / Eğitim Dünyası / Kas çeşitleri nelerdir

Kas çeşitleri nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar

Kas Çeşitleri
Çizgili Kaslar:Çizgili kaslar iskelet kasları olarak tanımlanır. Hücreleri uzun ve silindir şeklindeki hücre zarının alt kısmında yer alır. İskelete bağlı olarak çalışırlar. Çizgili kaslar iskelet ile beraber vücudun hareket etmesini gerçekleştirir. Çizgili kaslar kişinin beyin kontrolü ve isteği üzerine çalışır. Düz kaslara göre hızlı bir şekilde kasılır ve çabuk yorulur.
cizgilikas
Düz Kaslar: Düz kaslar mekik şeklindedir ve kas hücreleri tek çekirdekten oluşur. Oval şekli anımsatan çekirdekler hücrelerin ortasında konumlanır. Düz kaslar çizgili kaslara oranla daha yavaş, daha düzenli ve uzun süreli yapılardır. İstemsiz çalışan solunum, sindirim, boşaltım ve üreme sistemlerinde bulunan organların yapılarında düz kaslar mevcuttur. Düz kaslar mikroskop yardımı ile incelendiğinde sarkoplazmalarında bantlaşma ile karşılaşılmaz ve dolayısı ile düz kas olarak adlandırılırlar.
düz-kas
Kalp Kası: Kalp kası yapı olarak çizgili kasa benzemektedir. Ancak çalışma sistemi çizgili kas gibi istemli değil istem dışıdır. Kalp kasının çalışma kontrolü sinir sistemine bağlı olarak gerçekleşmektedir. Sinirlerde oluşan hasar kalp kaslarında felç oluşumuna yol açabilir. Kalp kası, vücudun hareketliliğini sağladığı için diğer dokulara göre daha fazla oksijen ve enerjiye gereksinim duyar. Kalp kası çekirdekleri orta kısımdadır ve kas lifleri çizgili kastaki gibi düz lif şeklindedir.
kalpkasi

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Kasın görevleri nelerdir maddeler halinde konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Ergonomi, telif, patent ve prototip nedir

Sponsorlu Bağlantılar Ergonomi: Ergonomi; insanın fiziksel ve psikolojik özelliklerini inceleyerek insanın makine ve çevre ile …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.