Başlangıç / Eğitim Dünyası / Isının yayılma yolları nelerdir kısaca

Isının yayılma yolları nelerdir kısaca

Sponsorlu Bağlantılar

Isının yayılma yolları
Isı üç yolla yayılmaktadır. Bunlar ısının iletim yolu, Isının konveksiyon yolu ve ısının ışıma yoludur

ısının yayılma yolları

1-Isının İletim yoluyla yayılması: Maddeyi oluşturan taneciklerin birbirine çarpması ile ısı enerjisinin aktarılmasına ısının iletim yoluyla yayılması denir. Isı enerjisinin iletim yoluyla yayılması bütün maddeler taneciklerden oluştuğu için katı, sıvı ve gazlarda görülür. Fakat ısının iletim yoluyla yayılması katı maddelerde, sıvı ve gaz halindeki maddelerden daha kolay gerçekleşir. Katılar ısı enerjisini sadece iletim yoluyla yayarlar.

2- Isını Konveksiyon yoluyla Yayılması: Isının, maddeyi oluşturan taneciklerin yer değiştirmesiyle aktarılmasına ısının konveksiyon yoluyla yayılması denir. İçinde kalorifer yanan odada ısnıp yoğunluğu azalan hava tanecikleri yükselir. Yerlerine soğuk tanecikler gelirken, oda içinde bir hava akımı oluşur. Isı, taneciklerin hareketi ile oda içinde yayılır. Isınan havanın tanecikleri arasındaki uzaklık artar ve hava genleşir, böylelikle yoğunluğu azalır. Seyahat balonları bu şekilde havalanır.

3-Isının Işıma Yoluyla Yayılması: Isının ışınlar yoluyla yayılmasına ışıma denir. Güneş ışığı altında bekletilen suyun ısınması ve mumun alevine yaklaştığımız parmağımızın ısınması ısının, ışıma yoluyla yayılmasına örnek verilebilir. Mikrodalga fırınlarında elektrik ampullerinde ısının büyük bölümü ışıma yoluyla yayılır. Her madde ışıma yoluyla ısı yayar ve bu ışıma her yönde olur. Işıma, ısının boşlukta ve saydam ortamlarda yayılma şeklidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Teknolojinin çevreye verdiği zararlar nelerdir konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
Isinin yayilma yollari nelerdir, ısının yayılma yolları, ısının yayılma yolları nedir, enerji iletim yolları, ısının yayılma yolları nelerdir kısaca
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Abartma nedir abartma örnekleri

Sponsorlu Bağlantılar Abartma, bir duyguyu, olayı, durumu veya düşünceyi olduğundan fazla büyütmek, sınırları zorlayarak abartmak. …

8 Yorumlar

  1. saolun çok işime yaradı ama biraz dahah uzun olsaydı iyi olurdu

  2. çok güzel

  3. eheheyapanlariseven kiz

    Bunları bir örnekte verimisiniiiiiiz.♥

  4. Bunları bir örnekte verimisiniiiiiiz.♥

  5. bayıldım tam istediğim gibi bir ödev oldu

  6. Allah razi olsun

  7. süper bilgiiii

  8. ALLAH RAZI OLSUN ÇOOOOOOOOOOOOK TEŞEKKÜR EDERİM

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.