Başlangıç / Eğitim Dünyası / İsim ve fiil kökleri nedir isim fiil örnekleri

İsim ve fiil kökleri nedir isim fiil örnekleri

Sponsorlu Bağlantılar

İsim  kökleri nedir

Eğer bir sözcüğün sonuna -mek, -mak eki getirilemiyorsa ve bu sözcük bir varlığı, duyguları ya da kavramları adlandırıyor ise o sözcüklere isim adı verilir.

İsim kökleri; varlık kökleri, nitelik kökleri, duygu kökleri ve ilgi kökleri olarak dörde ayrılır.İsim kökleri cümle içinde yer alırsa isim, zamir, zarf, sıfat, bağlaç, ünlem ve edat gibi görevler üstlenir. İsim kökleri en fazla üç heceden oluşur.

İsim örnekleri; araba, kin, öfke, silgi, yastık, toka, defter, karınca, papatya v.b gibi kelimelerin sonuna -mek -mak ekleri gelmediğinden dolayı ve bu kelimeler duyguları ve varlıkları adlandırdığından dolayı isimdir.

Fiil kökleri nedir

İş, oluş ve hareket bildiren, sonlarına -mek, -mak eki gelebilen kelimeler fiil kökü olan kelimelerdir. Fiil kökleri mastar haldedir yani

Fiil kökleri: Fiil kökleri her zaman hareket bildirmektedir ve fiil soylu bir sözcüğün ayrılmayan anlamlı kısmına fiil kök denir. Bu kök türünde fiilin sonuna -mek -mak mastar ekleri getirmek mümkündür.

Fiil örnekleri; oku, git, uyu, yat, otur, gez, sat, kız, boz, vur, tak, sus, kaç . Bu fiil köklerinin sonuna -mek, -mak ekleri gelebilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Marmara bölgesinde çıkarılan madenler nelerdir konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Galata kulesinin ölçüleri nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar Galata kulesinin ölçüleri Yerden tepesine kadar olan yüksekliği 60.90 metredir. Duvar kalınlığı 16.45 …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.