Başlangıç / Eğitim Dünyası / Hangi besinlerde hangi vitaminlerin daha fazla bulunduğu ve bunların vücudumuza yararları

Hangi besinlerde hangi vitaminlerin daha fazla bulunduğu ve bunların vücudumuza yararları

Sponsorlu Bağlantılar

A vitamini: havuç,ıspanak,lahana,marul,kavun,domates,maydanoz,nanede bulunur.Görme bozukluklarına iyi gelir.Büyüme ve gelişme için gerekli bir vitamindir.Kemik sağlığı için oldukça önem taşır.
B vitamini :Kendi aralarında birçok farklı numaraları olan B vitamini genel olarak et ve sakatatlarda,balıkta,ceviz,ıspanak,bezelye,yumurta ve bakliyatta bulunur.Merkezi sinir sistemi kas sağlığı,beyinsel faaliyetlerin sağlığı,ve insanların genel olarak unutkanlıkları,halsizlikleri bu vitaminin eksikliği ile alakalıdır.
C vitamini :En çok meyvelerde ve sebzelerde bulunmaktadır.Mandalina,greyfurt,portakal,soğan,biber en çok c vitamini olan besinlerdir.Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir.
D vitamini: Özellikle kemik sağlığı için gereklidir.D vitamini kuru yemişlerde badem ceviz ve et ürünlerinde olmaktadır.Güneşten de alınır.
K vitamini :Roka ve yeşil yapraklı bitkilerde ve besinlerde bulunmaktadır.Kanın pıhtılaşmasını sağlar.
E vitamini: Buğday, tohumlu besinler,yağı, arı sütü, ceviz, marul, tere, kereviz, maydanoz, ıspanak, lahana, mısır yağı, mısır, yulafta bulunur.Antioksidan özelliği vardır.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Sindirim sistemi hastalıkları ve korunma yolları konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
hangi besinlerde hangi vitaminlerin daha fazla bulunduğunu ve bunların vücudumuza yararları, hangi besinlerde hangi vitaminlerin daha fazla bulunduğu ve bunların vücudumuza yararları
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Ergonomi, telif, patent ve prototip nedir

Sponsorlu Bağlantılar Ergonomi: Ergonomi; insanın fiziksel ve psikolojik özelliklerini inceleyerek insanın makine ve çevre ile …

4 Yorumlar

  1. çok iyi olmuş yazmanız

  2. Viteminler vücudumuz için çok faydalıdır. Çok güzel açıklamışsınız teşekkürler

  3. çook güzel

  4. besinler hakkında daha çok bilgi edindim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.