Başlangıç / Eğitim Dünyası / Halide Edib Adıvar hayatı ve eserleri kısaca

Halide Edib Adıvar hayatı ve eserleri kısaca

Sponsorlu Bağlantılar

Halide Edib Adıvar hayatı kısaca

Halide Edib Adıvar
Halide Edip Adıvar, 1884 yılında İstanbul’da doğdu. Babası Mehmet Edip Bey, annesi ise Fatma Berifem Hanım’dır. 1901 yılında Üsküdar Amerikan Kız Kolejinden mezun olduktan sonra Rıza Tevfik’ten felsefe, Salih Zeki’den de matematik dersleri almaya başladı.

1908 yılında İkinci Meşrutiyet’in ilan edilmesinin ardından kadın hakları ile ilgili yazılar yazmaya başladı. ‘Tanin’, ‘Akşam’ ve ‘Vakit’ gibi gazetelerde yazıları yayınlandı. 31 Mart Ayaklanması sırasında önce Mısır’a oradan da İngiltere’ye giden Halide Edip, ayaklanmasının bastırılmasından sonra tekrardan yurda döndü. Bir süre öğretmenlik ve müfettişlik yaptı. Teali-i Nisvan Cemiyeti’nin (Kadınları Yükseltme Derneği) kuruluşunda yer aldı.

1919 yılında Büyük Mecmua’da kaleme aldığı “Kadınlığa Dair” başlıklı yazısı oldukça ses getirdi. Kadınların bir sembolü haline geldi.

İzmir’in Yunanlılar tarafından işgal edilmesi üzerine İstanbul’da düzenlenen protesto mitinglerinde (Fatih ve Sultan Ahmet Mitingi) yaptığı ateşli ve heyecanlı konuşmaların kitleler üzerinde büyük tesiri oldu.

İstanbul’dan ayrılıp Milli Mücadele’ye katılmak üzere Ankara’ya gitti. Bu sırada İngilizler’in İstanbul’u işgal etmesi üzerine hakkında idam kararı çıkartıldı. Ankara’da bulunan Genelkurmay’da çalıştı. Sakarya Savaş’ında onbaşı, İzmir’in kurtuluşundan sonra da çavuş oldu.

Cumhuriyet’in ilanından sonra gittiği yurt dışından 1939 yılında döndü. 1950’de milletvekili oldu. 9 Ocak 1964 yılında İstanbul’da yaşamını yitirdi.

Halide Edib Adıvar Eserleri

Roman: Heyula, Raik’in Annesi, Seviye Talip, Handan, Yeni Turan, Son Eseri, Mev’ud Hüküm, Ateşten Gömlek, Vurun Kahpeye, Kalp Ağrısı, Zeyno’nun Oğlu, Sinekli Bakkal, Yolpalas Cinayeti, Tatarcık, Sonsuz Panayır, Döner Ayna, Akile Hanım Sokağı, Kerim Ustanın Oğlu, Sevda Sokağı Komedyası, Çaresaz, Hayat Parçaları
Hikaye: İzmir’den Bursa’ya (Yakup Kadri, Falih Rıf­kı ve Mehmet Asım Us ile birlikte), Harap Mabetler, Dağa Çıkan Kurt, Kubbede Kalan Hoş Seda
Anı: Mor Salkımlı Ev, Türk’ün Ateşle İmtihanı
Tiyatro: Kenan Çobanları, Maske ve Ruh
İnceleme: İngiliz Edebiyatı Tarihi

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Mektubun özellikleri nelerdir konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Aile kavramının anlamı nedir

Sponsorlu Bağlantılar 1- Toplumun en küçük yapı taşı. 2- Anne, baba, çocuklar ve bazen de …

Bir yorum

  1. ABİ GÜZEL

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.