Başlangıç / Eğitim Dünyası / Gümüşün günlük yaşamdaki kullanım alanları

Gümüşün günlük yaşamdaki kullanım alanları

Sponsorlu Bağlantılar

Gümüşün kullanım alanları
Gümüşün kullanım alanları
Eskiden gümüş, madeni para yapımında kullanılırdı.
Günümüzde kullanım alanı kuyumculuk ve gümüş işçiliğidir. Ancak bu alanlarda kullanılan gümüş, %7,5 oranında bakır ya da başka bir metal içerir.
Gümüş ayrıca, fotoğrafçılıkta çok geniş bir kullanıma sahiptir.
Dişçilikte kullanılan alaşımların yapısında, lehim alaşımlarında, elektrik bağlantılarında, yüksek kapasiteli gümüş-çinko ve gümüş-kadmiyum pillerinde de gümüş kullanılır.
Cam ya da metallerin üzeri gümüş boyayla kaplanarak, ayna üretilir.
Gümüş çok iyi bir elektrik iletkeni olduğu ve kimyasal maddelerle kolay kolay aşınıma (korozyona) uğramadığı için elektrikli aygıtlarda, bilimsel araştırma ve laboratuvar donanımlarında kullanılır. Bilgisayarların baskı devreleri de genellikle içine gümüş katılmış mürekkeplerle hazırlanır. Elektrikli aygıtlardaki röle ve anahtarlar çoğu kez gümüş alaşımlarındandır. Uçak ve dizel motorlarının yataklarında da gümüşlü alaşımlar kullanılır. Ayrıca kurşunla karıştırılarak lehimcilikte, katalizör olarak bazı kimyasal tepkimelerde kullanılan gümüşün tıpta yararlanılan bileşikleri de vardır.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Demirin günlük yaşamdaki kullanım alanları konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Abartma nedir abartma örnekleri

Sponsorlu Bağlantılar Abartma, bir duyguyu, olayı, durumu veya düşünceyi olduğundan fazla büyütmek, sınırları zorlayarak abartmak. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.