Başlangıç / Eğitim Dünyası / Fizik nedir kısaca tanımı

Fizik nedir kısaca tanımı

Sponsorlu Bağlantılar

Fizik nedir kısaca

Madde ve madde bileşenlerini inceleyen, aynı zamanda bunların etkileşimlerini açıklamaya çalışan bir bilim dalıdır.

Fizik genellikle cansız varlıklarla uğraşan, fakat çok zaman canlılarla ilgilenen bilimlere de yardımcı olan bir bilim kolu olaraktan anılır.

Fizik kelimesi yunanca ”Doğa” anlamına gelen terimlerden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle yakın zamana kadar fiziğe ”Doğa felsefesi” gözüyle bakılıştır. Astronomi, Kimya, Biyoloji, Jeoloji,…..v.s. de birer doğa bilimi olmalarına rağmen, fiziğin en temel doğa bilimi ve aynı zamanda bu doğa bilimlerinin en önemli yardımcıları olduğu gerçektir. Diğer taraftan Tıp, Mühendislik…v.s. gibi uygulamalı bilimlerde çok kullanılan ve bazılarının temelini oluşturan Fizik, ilk bakışta hiç ilgisi olmadığı düşünülen arkeoloji, psikoloji, tarih…v.s. konularında da önemli bir yardımcıdır. Ancak konusu bakımından Fiziğe en yakın, hatta Fizikle iç içe olan bilim öncelikle kimyadır.

O halde Fizik hemen hemen tüm bilimlerin gelişmesine yardımcı olmakta ve bir çok konuda onlarla iş birliği yapmaktadır. Bu işbirliğinden şüphesiz Fizikte yararlanmakta ve gelişmektedir. Fiziğin en yakın yardımcısı ise Matematiktir. Matematik bilimi kısaca Fiziğin dilidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Dengesiz nüfus dağılışı nedir konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
fizik nedir kısaca, fizik nedir, fizik nedir kısaca tanımı, fiziğin tanimi, fiziğin tanımı kısaca
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 4,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Ergonomi, telif, patent ve prototip nedir

Sponsorlu Bağlantılar Ergonomi: Ergonomi; insanın fiziksel ve psikolojik özelliklerini inceleyerek insanın makine ve çevre ile …

3 Yorumlar

  1. çok güzel çok beğendim

  2. Biz araştırma yapan öğrenciler e çok yariyo sağol un

  3. çok süperrrr

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.