Başlangıç / Eğitim Dünyası / Eskiden oynanan çocuk oyunları nelerdir

Eskiden oynanan çocuk oyunları nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar

Eskiden oynanan çocuk oyunları

Eskiden mahallenin çocukları bir araya gelerek bir çok oyunlar oynardı. Şimdi günümüzde bilgisayar olduğu için çocuklar arkadaşları ile değil bilgisayarda oyun oynuyorlar.

Saklambaç: En az 4-5 kişi ile oynanır. Arkadaşlar arsından bir ebe seçilir. Ebe önünü bir duvara dönerek, gözleri kapalı bir şekilde belirlenen sayıya kadar saymaya başlar. Bu arada diğer arkadaşlar ebenin göremeyeceği yerlere saklanırlar. Ebe sayma işini bitirdikten sonra saklanan arkadaşlarını bulmaya çalışır. Ebenin uzaklaşması ile duvarı sobeleyenler ebe olmazken, ebenin bulup ta sobelediği kişi yeni ebe olmaktadır.

Köşe kapmaca: Sokakta veya evde oynanır. Belirlene köşelerde duran arkadaşlar ortada duran ebeye köşelerini kaptırmadan yerlerini değiştirirler. Yerini kaptıran kişi yeni ebe olarak oyuna devam edilir.

Yağ satarım bal satarım: Arkadaşlar daire şeklinde yüzleri birbirlerine bakacak şekilde yere otururlar. Seçilen ebe elde mendile dairenin etrafında dönmeye başlar. Dönmeye başlayan arkadaş Yağ satarım, bal satarım Ustam ölmüş, ben satarım Ustamın kürkü sarıdır Satsam 15 liradır Zambak zum bak Dön arkana iyi bak, şarkıyı söyler ve mendili bir arkadaşının arkasına bırakır. Mendili bıraktığı arkadaş mendili alarak ebeyi kovalar. Daha sonra arkadaş onun kalktığı yere oturarak oyun yeniden devam eder.

Yakar top: 4-5 Kişilik iki grup ile oynanır. Topların atılacağı yerler belirlenerek çizgi çizilir. Daha sonra bu çizgilerin tan ortasına bir çizgi daha çizilir. Gruplar yerlerini belirledikten sonra kaleciler belirlenir. belirlene kaleciler belirlene çizgilere geçerler. Oyuncularda ortadaki sahada yerlerini alırlar. kaleciler ortada bulunan karşı takımdaki kişileri vurmaya çalışırlar. Vurulan kişiler oyundan çıkar. Topu havada yakalayan kişi ya bir can daha kazanır yada dışarı çıkan arkadaşını oyuna tekrar alır. Bir takımdaki bütün oyuncular elenene kadar oyun devam eder.

İstop: İstop oynayacak arkadaşlar bir daire şeklinde dizilirler. Topu elinde tutan arkadaş, topu havaya atarak isim söyler. ismini söylediği kişi topu tutarsa oda aynı şekilde isim söyleyerek topu havaya atar. Topu tutamayan kişiye bir renk söylenir ve onu bulması istenir. Rengi bulana kadar o kişi oyun dışında kalır. Rengi bulunca tekrara oyuna dahil olur.

Bunların yanında bir çok oyun eskiden oynanan arasındadır
Körebe
Mendil kapmaca
Çelik çomak
Topaç
Misket oyunu
Birdirbir

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız İnsan kulağının işitemediği sesler hangi alanlarda kullanılır konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Abartma nedir abartma örnekleri

Sponsorlu Bağlantılar Abartma, bir duyguyu, olayı, durumu veya düşünceyi olduğundan fazla büyütmek, sınırları zorlayarak abartmak. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.