Başlangıç / Eğitim Dünyası / Eksen eğikliği nedir kısaca

Eksen eğikliği nedir kısaca

Sponsorlu Bağlantılar

Eksen eğikliği nedir
eksen eğikliği nedir

Eksen eğikliği; Gökbiliminde bir gökcisminin dönme ekseni ile yörünge ekseni arasındaki açıdır.

177 derecelik bir eksen eğikliğine sahip olan Venüs bu özelliğiyle diğer gezegenlerden ayrılmaktadır. Bu, Venüs’ün kuzey kutbunun yörüngeye göre güneyde olduğu anlamına gelmektedir.

Uzay’da yön kavramı yoktur. Fakat insanoğlu bu eğikliği şuna göre hesaplamaktadır. Dünya güneşin etrafında dönmektedir. Oluşan yörüngeyi yatay kabul edilir. Dünya’nın ekvatoru ile bu yörünge tam olarak çakışmamaktadır (Bu çizgiler hayalidir). Ekvator ile yörüngenin birbirleri ile kesişme açısı 23 derece 27 dakikadır.

Dünyamızın ekseninin eğik olmasının sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte buna karşın iki görüş bulunmaktadır;

Gaz ve toz bulutu halinde ilk oluştuğu kütledeki madde dağılımı yüzünden dünyamızın eksen eğikliği 23 derece 27 dakikadır

Dünyanın güneş etrafındaki dönüşü sonucu var olduğunu hayal ettiğimiz yörünge elips. Yani dünya güneş etrafında dairesel dönmüyor.Bunun sonucu merkezkaç kuvveti oluşuyor ve dünyamız yörüngesinden çıkmak istiyor. Fakat güneş dünyayı çekmeye çalıştığı için böyle bir eğiklik oluşuyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız William Gilbert'ın fiziğe katkıları nelerdir konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Abartma nedir abartma örnekleri

Sponsorlu Bağlantılar Abartma, bir duyguyu, olayı, durumu veya düşünceyi olduğundan fazla büyütmek, sınırları zorlayarak abartmak. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.