Başlangıç / Eğitim Dünyası / Dünyanın şekli hakkında görüşler öne süren bilim adamları

Dünyanın şekli hakkında görüşler öne süren bilim adamları

Sponsorlu Bağlantılar

Dünyanın şekli hakkında görüşler bildiren bilim adamları

Galileo Galilei
1564 – 1642 yılları arasında yaşamış Avrupalı bir bilgindir. Dünya’nın yuvarlak olduğunu ve kendi çevresinde döndüğünü kanıtlamıştır. Ancak Galileo’ya inanılmamış ve düşüncesinden dolayı yargılanmıştır.

Fernando Magellan 

Bir yerden yolculuğa başlayan bir kişinin hep aynı yöne gitmesi halinde aynı yere ulaşacağını söyleyen Magellan İspanya’dan yola çıkmış yolculuk sırasında hayatını kaybetmiştir. Ancak yola çıktığı gemilerden iki tanesi İspanya’ya geri dönerek amacına ulaşmıştır.

Pisagor

Dünya’nın büyük olasılıkla yuvarlak olduğunu ilan eden ilk kişiydi. Ancak Pisagor’un bunu nasıl keşfettiği bilinmemektedir.

Aristo
MÖ. 384 – 322 yılları arasında yaşamıştır. Dünyanın yuvarlak olduğu görüşünü rasyonel olarak ortaya koyan ilk bilim adamıdır. Bu yargıya ay tutulması sırasında dünyanın ay üzerine düşen gölgesinin dairesel olduğu varsayımından hareketle ancak yuvarlak bir cismin gölgesinin yuvarlak olabileceği varsayımından dünyanın biçiminin yuvarlak olduğu görüşünü ileri sürmüştür.

Tales
MÖ. 636 – 546 yılları arasında yaşamıştır. Daha çok matematik alanında çalışma yapmıştır. Coğrafi görüş olarak dünyanın şekli hakkında bir teori ortaya atmıştır. Tales’e göre dünya okyanuslar üzerinde yüzen bir diske benzer ve de yuvarlaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız İnsan kulağının işitemediği sesler hangi alanlarda kullanılır konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Ergonomi, telif, patent ve prototip nedir

Sponsorlu Bağlantılar Ergonomi: Ergonomi; insanın fiziksel ve psikolojik özelliklerini inceleyerek insanın makine ve çevre ile …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.