Başlangıç / Eğitim Dünyası / Dolaşım Sistemi Organları ve Görevleri Nelerdir

Dolaşım Sistemi Organları ve Görevleri Nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar

Dolaşım sistemi sindirilmiş besinlerin vücutta dağılmasına ve zararlı atıklarında hücrelerden uzaklaştırılmasına denir.
Dolaşım sisteminin en önemli organları kalp, kan damarları ve damarlardır.
do‪laşım sistemi

Kalp: Dolaşım sisteminin merkezidir. Kalp, göğüs boşluğunda iki akciğerin arasında ve hafifçe sol tarafa yer alır. Her insanın kalbi kendi yumruğu büyüklüğündedir. Kalp kas ve zardan oluşur; üç tabakadan meydana gelir: İç tabaka, kalp atışları esnasında kanın sürtünmesini en aza indirecek bir kayganlığa sahiptir. Orta tabaka, kalbin çalışmasını sağlar. Kaslardan meydana gelmiştir. Karıncıklarda bulunan kas tabakası kulakçıklara göre kalın ve güçlüdür.

Kan Damarları
Kanın kalpten pompalandıktan sonraki durağı damarlardır. Damarlar sayesinde vücudun en uç noktalarına kadar kan ulaştırılabilir ve dokuların ihtiyaçları karşılanabilir. Vücudumuzda taşıma işlevi gören 3 çeşit damar vardır: Atardamar, toplardamar ve kılcal damarlar. Bu damarlardan büyük olanların içinde kanın ters yönde akışını engellemek amacıyla kapakçıklar yer almaktadır. Bu kapakçıklar ile kan akış yönü bozulmaz ve yer çekimine karşı hareket edebilir.
Atardamar
Atardamarlar kalbten çıkan kanın uğradığı ilk yerler olarak basıncı karşılayabilecek yapıdadırlar. Duvarları diğer damarlara göre daha kalın, daha esnektir ve sağlam yapıda duvara sahiptir. Akciğer atardamarı dışında tüm atardamarlar temiz kan taşır. Temiz kan oksijen içeriği yüksek olan kandır. Kalpten ilk çıkan atardamar o kadar büyük ve kalındır ki, neredeyse bir hortum büyüklüğündedir. Bu sayede kalpten pompalanan kanın basıncına dayanabilir. Daha sonra bu büyük damarlar daha küçük damarlara ayrılarak vücudun uç noktalarına ulaşırlar. En büyük atardamar aorttur.
Toplardamar

Akciğer toplardamarı dışında kirli kanı kalbe taşıyan damarlardır. Toplardamarlarda basınç daha düşük olduğu için çok sağlam yapıda değillerdir, nitekim en büyük atardamar iki parmak kalınlığında ve daha ince duvarlıdır. Kanın atardamarlar tarafından dağıtılması sonucu toplardamarlar genellikle yarı yarıya doludur. Bu nedenle de rahatlıkla katlanıp bükülebilirler.
Kılcal Damarlar
Vücudun her yeri kılcal damar ağıyla kaplı olduğundan çok sayıda kılcal damar vardır. Atardamarlarla toplardamarlar arasındaki kan alışverişini sağlarlar ve bu iki damarı birbirine bağlarlar. Çok küçük damarlardır, saç telinin onda biri kadardırlar. Bu şekilde boyutları sayesinde vücudun her noktasına ulaşabilirler. Duvarları ise oldukça geçirgendir. Kan hücrelerinin geçmesine izin verirler.
Küçük ve Büyük Dolaşım
Küçük Dolaşım: Küçük dolaşımın amacı kanın akciğerlere ulaşması ve temizlenmesidir. Kirli kan kalbin sağ kulakçığından çıkar ve akciğer atardamarıyla akciğerlere ulaşır. Burada karbondioksitten temizlenen kan, oksijen açısından da zenginleştirilir. Daha sonra da akciğer toplardamarıyla temiz kan olarak akciğeri terk eder. Akciğer toplardamarı da kalbin sol karıncığına dökülür. Bu şekilde küçük dolaşım tamamlanmış olur.
Büyük Dolaşım: Akciğerlerde temizlenen temiz kanın kalbin sol kulakçığından aort aracılığı ile çıkması ve tüm vücuda yayılması büyük dolaşım ile olur. Aorttan ayrılan damarlarla temiz kan vücudu dolaşır ve dağılır. Sonra toplardamarlarla birlikte vücudun atık maddelerini toplayarak kalbin sağ karıncığına ulaşır. Bu şekilde de büyük dolaşım tamamlanmış olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Hentbol Oyun Kuralları ve Saha Ölçüleri Kısaca konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
dolaşım sistemi organları ve görevleri
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Aile kavramının anlamı nedir

Sponsorlu Bağlantılar 1- Toplumun en küçük yapı taşı. 2- Anne, baba, çocuklar ve bazen de …

Bir yorum

  1. Bence çok güzel hem birazda kısa

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.