Başlangıç / Eğitim Dünyası / Dolaşım sistemi organları nelerdir

Dolaşım sistemi organları nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar

Dolaşım sistemi organları hakkında bilgi
Dolaşım sistemi kalp, damarlar ve kan dokusundan meydana gelir.
dolaşım sistemi organları
Kalp: Dolaşım sisteminin merkezidir. Kalp, göğüs boşluğunda iki akciğerin arasında ve hafifçe sol tarafa yer alır. Her insanın kalbi kendi yumruğu büyüklüğündedir. Kalp kas ve zardan oluşur; üç tabakadan meydana gelir: İç tabaka, kalp atışları esnasında kanın sürtünmesini en aza indirecek bir kayganlığa sahiptir. Orta tabaka, kalbin çalışmasını sağlar. Kaslardan meydana gelmiştir. Karıncıklarda bulunan kas tabakası kulakçıklara göre kalın ve güçlüdür.

Kan Damarları: Kanın içinde dolaştığı kapalı› boşluklara kan damarları denir. İnsanda damar Atardamarlar, Kılcal damarlar, Toplardamarlardan oluşur.

Kan: Canlılarda hücrelerin ihtiyaçları kanla sağlanır. Kan, vücudumuzun damar bulunduran her bölgesine gider ve oradaki hücrelere besin maddeleri, hormonları ve gazları (oksijen ve karbon dioksit) taşır. Ayrıca hücrelerde metabolizma faaliyeti sonucu oluşan atık maddeleri, vücut dışına atacak ya da zararsız duruma getirecek organlara (böbrek, deri ve akciğer) iletir.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Dolaşım sistemi nedir kısaca konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Ergonomi, telif, patent ve prototip nedir

Sponsorlu Bağlantılar Ergonomi: Ergonomi; insanın fiziksel ve psikolojik özelliklerini inceleyerek insanın makine ve çevre ile …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.