Başlangıç / Eğitim Dünyası / Deprem sırasında neler yapmalıyız

Deprem sırasında neler yapmalıyız

Sponsorlu Bağlantılar

Deprem sırasında yapılması gerekenler

Deprem sırasında ilk önce yapmamız gereken şey sakin olmaktır. Panik yapmak insanları telaşe sürükleyerek yanlış yapmasını sağlayarak daha çok can kaybına sebep verecektir.

Deprem sırasında evde isek kısa ama çamaşır makinası ve sandık gibi sağlam eşyaların yanına dizlerimizi bükerek uzanıp başımızı ellerimizle veya varsa bir yastıkla başımızı koruyarak depremin geçmesini bekleyebiliriz. Deprem sırasında cam kenarlarında veya devrilme riski olan eşyalardan, mutfak gibi yanıcı maddelerin olduğu yerlerden ve sobadan uzak durmalıyız. Asansöre binmemeliyiz. Merdivenlerden koşarak inmemeliyiz. Balkonlardan uzak durum atlamaya kalkmamalıyız.

Deprem sırasında dışarıda isek yıkılma ihtimali olan ağaç, direk ve binalardan gibi yerlerden uzak durmalıyız. Taş yuvarlanması ve toprak kayması olabilecek yamaç yerlerden uzak durmalıyız. Köprü ve üst geçitlerden uzak durmalıyız. Binalarda Gaz kaçağı olabileceğinden binalar yanıcı maddelerle (çakmak, kibrit gibi) yaklaşmamalıyız.

Deprem sırasında araçta isek güvenli bir yerdeysek aracı sağa çekip sarsıntının geçmesini beklemeliyiz.
Sarsıntı sırasında tünelde isek çıkışa yakın değilsek araçtan inip başımızı koruyarak aracın yanına uzanmalıyız. Araç güvenli bir yerde değil ise araçtan inilerek güvenli bir alana gidilmelidir.
deprem sırasında yapılması gerekenler

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Depreme karşı ne gibi önlemler alınmalıdır konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Abartma nedir abartma örnekleri

Sponsorlu Bağlantılar Abartma, bir duyguyu, olayı, durumu veya düşünceyi olduğundan fazla büyütmek, sınırları zorlayarak abartmak. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.