Başlangıç / Eğitim Dünyası / Başkalaşım geçiren hayvanların yaşam döngüsü

Başkalaşım geçiren hayvanların yaşam döngüsü

Sponsorlu Bağlantılar

Başkalaşım geçiren hayvanlar
Başkalaşım bir diğer adı Metamorfoz bazı canlıların dünyaya geldikleri andaki şekil ve yapılarının değişerek zamanla apayrı bir canlı görünümüne sahip olmalarıdır.
Örnek olarak kurbağalar, kelebek, hamamböcekleri, pireler, ev sineği, peygamber devesi, sinek kurdu verilebilir.
Bazı canlılar dünyaya geldiklerinde ana canlıya benzerken bazıları benzemez. Bu yavrular ana canlıya benzeyinceye kadar birtakım değişimlerden geçer.
Bazı böcek ve kurbağa gibi canlıların, yumurtadan çıktıktan sonraki gelişme evrelerinde yapısal değişikliğe uğrayarak atalarına benzer hâle gelmelerine başkalaşım denir. Kelebek ve kurbağa gibi bazı canlıların gelişimi incelendiğinde başkalaşıma uğradıkları gözlenir.
Kurbağanın başkalaşım döngüsü
İribaşlar balığa benzer ,yüzmesini sağlayan kuyruğu ve sudaki oksijeni alarak solunum yapmasını sağlayan solungaçları vardır.
Zamanla iribaşın ön ve arka ayakları (üyeleri) oluşmaya ,kuyruğu yok olmaya başlar.Ayrıca solungaçların yerini akciğerler alır ve kurbağa artık karada yaşayabilecek hale gelir.
başkalaşım
Kelebeğin başkalaşım döngüsü
Kelebekler tam bir başkalaşım geçiren böceklerdir. Bunlar ilkin yumurtadan kurtçuk halinde çıkarlar, yaprak ve ağaç kabuğu ile beslenir, sonra da kendilerine bir koza örerek krizalit haline gelirler. Kelebekler bu kozadan, kanatlı böcekler halinde, başka bir deyimle kelebek halinde çıkarlar. Kelebeklerin, başkalaşımları sırasında içinde bulundukları bu koza, ipeğin meydana gelmesini sağlar.
başkalaşım 1

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Başkalaşım geçiren hayvanlar konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
başkalaşım geçiren hayvanların hayat döngüsü
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Abartma nedir abartma örnekleri

Sponsorlu Bağlantılar Abartma, bir duyguyu, olayı, durumu veya düşünceyi olduğundan fazla büyütmek, sınırları zorlayarak abartmak. …

Bir yorum

  1. çok güzel bilgi veriyo

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.