Başlangıç / Eğitim Dünyası / Barometre nedir çeşitleri nelerdir

Barometre nedir çeşitleri nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar

Barometre nedir

Atmosferde olan basıncı ölçmeye yarayan alete barometre denilmektedir. İçinde yaşadığımız atmosfer, vücudumuzun her santimine basınç uygulamaktadır. Yüksek alanlara çıktıkça bu basınç azalır ve sıcak hava ile soğuk hava akımlarının da basınçları vardır. Barometre sayesinde hava durumu ölçümleri yapılır. Barometreler cıvalı ve madeni olarak iki gruba ayrılır.

Cıvalı barometre
civalı barometre
Cıvalı barometre 1643 yılında Evangelista Torricelli tarafından bulunmuştur. Cıvalı barometre, içi cıva dolu dikey bir borudur. Borunun üst ucu kapalıdır. Alt uç ise açık, ancak cıva dolu bir kaba daldırılmış durumdadır. Atmosferin bu kap içindeki cıva yüzeyine yaptığı basınca göre, borunun içindeki cıva sütunu yükselip alçalır.

Cıva sütununun yüksekliği barometre basıncını gösterir. Bu basınç deniz düzeyinde, cıva sütunundaki 76 cm yüksekliğe eşittir. 76 cm-cıva aynı zamanda 1 atmosfer basınca eşittir. Sütundaki cıva düzeyinin alçalıp yükselmesi atmosfer basıncının değiştiğini gösterir ve bu yolla hava durumu tahmin edilebilir.

Madeni Barometre
madeni barometre
Madeni barometre cıvalı barometreye göre daha duyarlı, daha hafif ve daha kullanışlı olduğundan daha çok tercih edilmektedir.Bunlara «aneroid» (sıvı olmayan) barometre de denir.
Madeni barometrenin temeli, eğilip bükülebilir, esnek, ince bir madenden yapılmış bir kutudur. Genellikle havası boşaltılmış olan bu kutunun üstüne çelik bir yay tutturulmuştur.
Bu yay, alttan afetin dibine vidalanmış olan kutuyu, yukarı çekik bir durumda tutar. Hava basıncında artma olunca, kutu hafifçe içeri doğru çöker; azalma olunca da kalkar. Kutunun üstündeki yaya tutturulmuş bir gösterge, bu iniş ve kalkışlarla, yükselip alçalır; barometrenin işaretli levhası üzerinde kutunun bu hareketlerini gösterir.

Diğer bir madeni barometre türü de Fransız asıllı Eugene Bourdon tarafından keşfedilmiştir. Bu tipin çalışma ilkesi içinde hava olmayan boş bir kıvrımlı yaya bağlıdır. Havanın basıncındaki artma yayı kıvırır, azalma olduğunda da yay tam tersine açılır. Bu değişimler gösterge paneli yardımıyla barometrenin üzerinden gözlenebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Isı alış verişi nedir kısaca konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
barometre çeşidleri nelerdir
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Abartma nedir abartma örnekleri

Sponsorlu Bağlantılar Abartma, bir duyguyu, olayı, durumu veya düşünceyi olduğundan fazla büyütmek, sınırları zorlayarak abartmak. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.