Başlangıç / Eğitim Dünyası / Anlatım biçimleri nelerdir kısaca

Anlatım biçimleri nelerdir kısaca

Sponsorlu Bağlantılar

Anlatım biçimleri ve özellikleri nelerdir
Anlatım biçimlerine örnekler
a) Açıklayıcı Anlatım: Bu anlatım türünde amaç bir konuda bilgi vermek, bir konuyu açıklamak ya da okuru bilgilendirmektir. Dolayısıyla yalın ve sade bir dil kullanılmaktadır. Ansiklopediler, ders kitapları bu anlatım biçimiyle yazılır.

Örnek
Cevat Şakir en ilginç edebiyatçılarımızdan biridir. Uzun zaman Bodrum’da sürgün hayatı yaşayan yazar, denizi ve deniz insanlarını eserlerinde konu etmiştir. Canlı ve sade bir dille edebiyatımızda yer edinen sanatçı Bodrum’da yaşadığı yılların ardından “Halikarnas Başlıkçısı” adını almıştır.

b) Tartışmacı Anlatım: Bu anlatım biçiminde sanki karşısında birisi varmış gibi bir konuşma, sohbet havası vardır. Yazarın amacı karşısındakinin fikrinin değiştirmektir.

Örnek
İnsanın değişmez bir özü ve birçok özelliği olduğu görüşü, çok eskidir. Bu görüş eski olduğu kadar, yanlıştır da. Çünkü bu görüşten yola çıktınız mı değişen koşullarda değişik davranışlar gösteren insanı açıklamakta zorlanırsınız. Gerçek şudur ki, insan kalıtımın ve değişen koşulların ürünü olan bir varlıktır.

c) Öyküleyici Anlatım: Yazarın amacı, okuru olayın içine çekerek onu, olay içinde yaşatmaktır. Olay, insana bağlı olarak oluş sırası içinde, yer belirtilerek anlatılır. Zaman önemli bir öğedir. Yüklemler genellikle -di’li geçmiş zamanlı ya da hikâye bileşik zamanlıdır. Yani olaylar yer, zaman ve şahıs kadrosuna bağlı olarak anlatılır.

Örnek
Sonunda kapıdan dışarı fırladım, doğru bizim köşe başındaki kahveye. Baktım orada bizim mahalle delikanlıları kahve içiyorlar. Beni görünce “Böyle soluk soluğa nereye?” diye sordular. “Gel, sana bir kahve söyleyelim.” Kahveciye seslendiler. “Karagöz Baba, şekeri kahvesi bol, ihtiyar işi bir kahve yap.” dediler.

d) Betimleyici Anlatım: Yazarın amacı ele aldığı yeri, kişiyi, nesneyi göz önünde canlandırılacak şekilde anlatarak okura izlenim kazandırmaktır. Genellikle zaman kesilir ve ele alınan, ayırt edici özellikleriyle betimlenir. Ayrıca ele alınan nesnenin özellikleri verilir.

Örnek
Sandığı odanın ortasına getirdi, açtı. Sandıkta eski püskü çamaşırlar, yamalı çoraplar, yırtık bir seccade, bir küflü makas, birkaç kitap vardı. En altta, sedef kakmalı bir ceviz kutu dikkatimi çekti. Bu kutu kilitliydi. Zehra makasın ucuyla kilidi kırdı, eşyaları incelemeye başladı. Renkli bez parçaları, silik fotoğraflar, kurdele ile bağlanmış bir tutam saç… Sararmış v bir Mekteb-i Mülkiye diploması… Bir tomar mahkeme evrakı ve bir defter…

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Yenilenebilir enerji kaynakları nelerdir konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Galata kulesinin ölçüleri nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar Galata kulesinin ölçüleri Yerden tepesine kadar olan yüksekliği 60.90 metredir. Duvar kalınlığı 16.45 …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.