Başlangıç / Eğitim Dünyası / Anadolu ve Mezopotamya’da kurulan uygarlıklar hakkında kısa bilgi

Anadolu ve Mezopotamya’da kurulan uygarlıklar hakkında kısa bilgi

Sponsorlu Bağlantılar

Anadolu ve Mezopotamya çok eski zamanlardan beri verimli toprakları ılıman iklimi ile bir çok medeniyete sahiplik etmiştir. Başlıca Mezopotamya uygarlıkları Babilliler, Asurlular, Sümerler, Akadlar ve Elamlılardır. Başlıca Anadolu uygarlıkları ise Hititler, Frigler, Lidyalılar, İyonlar, Urartulardır.
Mezopotamya uygarlıkları:
Sümerler: Mezopotamya uygarlıklarının kurucusudur.Tarihte ilk yazıyı kullanmışlardır.Matematik ve astronomide ilerlemişler, ilk takvimi kullanmışlardır.M.Ö 3500 yılında kurulmuştur.
Asurlular: Yukarı Mezopotamyada kurulmuştur.Anadolu ile ticareti geliştirmişlerdir.Anadoluya çivi yazısını getirmişlerdir.İlk kütüphane ve arşivi yapmışlardır.Ağırlık ve uzunluk ölçülerini geliştirmişlerdir.
Babilliler: Hammurabi kanunlarını yapmışlardır.Dünyanın yedi harikasından olan Babilin asma bahçeleri bu devirde ve burada yapılmıştır.Astronomi ile ilgilenmiş ilerlemişlerdir.
Anadolu uygarlıkları:
Hititler: Çok tanrılı dine inanırlardı.Başlıca geçim kaynakları tarım ve hayvancılıktır.Tarihteki ilk yazılı antlaşma olan Kadeş antlaşması Hititiler ve Mısırlılar arasında olmuştur.
Frigler: Temel geçim kaynakları tarım ve hayvancılıktır.Kilim ve halıcılıkta oldukça gelişmişler ve ticarete de önemli bir yere sahiptir.Çengelli iğne ve hamam tasını icat etmişlerdir.Ahşap oymacılığı ve ahşap el sanatlarında oldukça gelişmişlerdir.
Lidyalılar: Tarihte parayı icat eden medeniyet olark bilinmektedir.Daha önce takas sistemi varken buna son verip parayı kullanmaya başlamışlardır.tarım hayvancılık maden ve kuumculukta gelişmişlerdir.
İyonlar: Bilim ve sanatta en çok gelişmiş Anadolu uygarlığıdır.Diyojen, Heredot, Tales, Pisagor, Hipokrat, Homeros bu uygarlıkta yaşamış ünlü bilim adamları ve düşünürlerdir.
Urartular: Maden işlemeciliğinde ilerlemişlerdir.Tarım alanlarını sulamada birçok çalışmalar yapmış, baraj sistemini kurmuşlardır.Askerliğe önem veren bu uygarlık süs eşyacılığını da geliştirmişlerdir.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Bir yerleşim yeri kurulurken insanlar hangi ihtiyaçlarını ön planda tutarlar neden konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Abartma nedir abartma örnekleri

Sponsorlu Bağlantılar Abartma, bir duyguyu, olayı, durumu veya düşünceyi olduğundan fazla büyütmek, sınırları zorlayarak abartmak. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.