Başlangıç / Eğitim Dünyası / Amasya genelgesinin önemi nedir

Amasya genelgesinin önemi nedir

Sponsorlu Bağlantılar

Amasya genelgesinin önemi

Mustafa Kemal, Samsun’a çıktıktan sonra oradan Havza’ya geçti. Havza’da Anadolu halkını; işgallere karşı ;Uyarmak, Bilinçli hale getirmek, Tepki göstermesi ve harekete geçmesini sağlamak için bir genelge yayımladı.

Bu amaçla işgallerin mektup, telgraf ve mitinglerle protesto edilmesini istedi. Havza’da komutanlara ve valilere genelge göndererek bir an önce milli bir teşkilat kurmak gerektiğini ve bunun için yapılması gereken çalışmaları bildirdi.

Mustafa Kemal, Amasya’da yakın silah arkadaşları Rauf (Orbay) Bey, Refet (Bele) Bey ve Ali Fuat (Cebesoy) Paşa ile toplantı yaptı. Erzurum’da bulunan Kazım (Karabekir) Paşa ile de haberleşerek Amasya Genelgesi’ni yayımladı.

Amaya Genelgesi Kararları

1. Vatanın bütünlüğü. milletin bağımsızlığı (istiklali) tehlikededir.

2. İstanbul Hükümeti üzerine düşen görevi yerine getirememektedir. Bu durum, milletimizi yok olmuş gibi göstermektedir. .

3. Vatanın bütünlüğünü, milletin bağımsızlığını yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır.

4. Milletin durumunu ve hak isteyen sesini bütün dünyaya duyurmak için her türlü etki ve denetimden uzak bir kurulun varlığı gereklidir.

5. Anadolu’nun her bakımdan en güvenli yeri olan Sivas’ta milli bir kongre toplanacaktır.

6. Kongre için bütün illerden halkın güvenini kazanmış üç delege Sivas’a gönderilecektir.

7. Her ihtimale karşı, bu durumun milli bir sır olarak saklanması ve delegelerin gerekli görülen yerlerde değişik isimlerle seyahat yapmaları gereklidir.

Amasya Genelgesi, Türk Kurtuluş Mücadelesi’nin gerekçe, amaç ve yöntemini belirtmiştir. Mücadelenin nedeni, amacı ve nasıl yapılacağının yolu gösterilmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Bilimin hayatımızdaki önemi nedir konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Abartma nedir abartma örnekleri

Sponsorlu Bağlantılar Abartma, bir duyguyu, olayı, durumu veya düşünceyi olduğundan fazla büyütmek, sınırları zorlayarak abartmak. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.