Başlangıç / Eğitim Dünyası / Alyuvarların özellikleri ve görevleri nelerdir

Alyuvarların özellikleri ve görevleri nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar

Alyuvarların Görevleri ve Özellikleri Nelerdir
Alyuvarların özellikleri ve görevleri

Alyuvar, eritrosit olarak adlandırılan kana kırmızı rengi veren kırmızı kan hücreleridir. Bu özelliği dışında alyuvarların hemoglobin ile karbondioksit ve oksijeni taşıdığı bilinmektedir. Yassı kemikler içerisinde kırmızı kemik iliğinde yapılan alyuvarlar oluşum sonrasında zamanla hücre çekirdeğini kaybetmektedir.

Hücre çekirdeği kaybedildikten sonra hemoglobin molekülünü alan alyuvarlar, demir molekülünün değişim özelliği ile oksijen ve karbondioksite bağlanıp ayrılabilir. Akciğere gelen alyuvarlar, sahip olduğu hemoglobin ile oksijeni bağlamaktadır. Bu bağlama sonrasında oksihemoglobin olarak adlandırılan molekül, kendisini taşıyan temiz kanı oluşturur. Sağlıklı bir bireyde, bir mililitrelik temiz kan içerisinde yaklaşık 4 – 5 milyon arası alyuvar olmalıdır. Ancak kadınlarda bu sayının biraz daha düşük olduğu görülebilir.

Alyuvarların, kemik iliğinde üretimini uyaran yapı sayesinde kanda ki alyuvar sayısı da artmaktadır. Eğer dokulara gönderilen oksijen yetersiz kalır ise kemik iliği uyarılarak alyuvar yapımı artırılır. Yine spor yapan kişilerde alyuvar sayısının fazla olduğu görülebilir. 120 gün ömrü olan alyuvarlar bu süre sonunda karaciğer ve dalak tarafından tutularak parçalanır ve demir, tekrar kemik iliğine yeni alyuvar üretimi için gönderilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Kuvvetin hızlandırıcı yavaşlatıcı yön değiştirici yönleri nelerdir konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Ergonomi, telif, patent ve prototip nedir

Sponsorlu Bağlantılar Ergonomi: Ergonomi; insanın fiziksel ve psikolojik özelliklerini inceleyerek insanın makine ve çevre ile …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.