Başlangıç / Eğitim Dünyası / Adaptasyon ve evrim nedir kısaca

Adaptasyon ve evrim nedir kısaca

Sponsorlu Bağlantılar

Adaptasyon ve evrim nedir

Adaptasyon
Canlıların yaşadıkları ortama uyumunu ve yaşama şansına sağlayan kalıtsal olan değişimlere denir. Canlıda meydana gelen adaptasyon yapısal olabileceği gibi fizyolojik veya davranışsal olabilir.
Yapısal adaptasyona örnek: Vücut şekillerinin değişmesi, deri renginin farklı olması, vücut şeklinin ve örtüsünün faklılık göstermesi.
Fizyolojik adaptasyona örnek: Canlının zehir üretmesi, sümük salgılaması
Davranışsal adaptasyona örnek: Bitkinin ışığa yönelimi ( fototrropizma)
adaptasyon nedirevrim

Evrim

Canlı türlerinde nesilden nesile meydana gelen ve kalıtsal değişime neden olarak canlının ilk halinden daha farklı özellikler kazanmasına sebep olan sürece denir. Evrim kavramı teoriden öteye gidememiştir. Bu teoriye göre tüm canlıların kökeni kendilerinden daha önce yaşamış türlere dayanır ve belirli değişimler sonucunda canlılar bugünkü hallerini almıştır.

Evrim kavramı denildiği zaman akla Charles Darwin gelir.

Darwin ve evrim kavramı

Darwin, kuramını doğal seçilim adını verdiği sürece dayandırıyordu. Ona göre türdeşlerine göre daha çok işe yarar özelliklere sahip olan canlılar (örneğin daha keskin görüşe sahip olanlar ya da daha hızlı koşanlar) hayatta kalma yarışında avantajlı duruma geçiyor, bu nedenle soyunu devam ettirme şansını artırıyordu.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Çağdaş insan çevresindeki insanlara zarar vermemek için günlük hayatta nelere dikkat eder konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Ergonomi, telif, patent ve prototip nedir

Sponsorlu Bağlantılar Ergonomi: Ergonomi; insanın fiziksel ve psikolojik özelliklerini inceleyerek insanın makine ve çevre ile …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.