Başlangıç / Eğitim Dünyası / 5 Duyu organlarımız nelerdir kısa bilgi

5 Duyu organlarımız nelerdir kısa bilgi

Sponsorlu Bağlantılar

Duyu organlarımız hangileridir
duyu organları
İnsanlar etrafta olup bitenleri algılayıp hissetmeleri için vücudunda bulunan organlardan yararlanır. Bunlar Dil, göz, kulak, burun, ve derimizdir.

Dil: Günlük hayatımızı devam ettirebilmek için yediğimiz ve içtiğimiz tüm besinlerin ağız içindeyken verdikleri tadı alabilmemiz için yegane organdır. Yemek yemeyi zevkli hale getirir. Dil, bunu üzerinde bulunan tat reseptörleri aracılığı ile yapar. Dilimiz üzerinde bunu sağlayan reseptörlerin her biri dil üzerinde belirli yer kaplar. Acıyı hissetmemizi sağlayan acı reseptörü dilin iki arka kısmında bulunur. Mesela çoğu insanın başına gelmiştir. Acı olduğunu düşündüğümüz bir biberi önce tadarız. Fakat bunu dilimizin ucu ile yaparız. Aslında dilimizin ucunda tatlı hissini karşılayan reseptörler vardır. Bu yüzden yeteri kadar algılanmaz biberin acı olduğu. biberi yedikten sonra arka kısımdaki reseptörler çalışır ve ağzımız yanar. Acı olduğunu tahmin ettiğimiz besinleri alırken bunları göz önünde bulundurmalıyız.
Göz: Göz bedenimizin dış dünyayı görebildiğimiz bir organdır. Göz sinirleri görüntüyü algılayarak beyne iletirler. Gözlerimiz dışarıdaki hayatı ve cisimleri görebildiğimiz bir pencere olarak da ifade edilebilirler. Göz sağlığına dikkat edilmeli ve gerekli durumlarda hekime başvurmak gerekir.
Kulak: Kulağımız sesleri algılayan dış kulak, orta kulak ve iç kulak denen yapılardan oluşur. Dışarıda oluşan tüm sesler dış kulakta toplanır ardından orta kulağa gönderir. Orta kulakta çekiç, örs ve üzengi bulunur. Orta kulaktan iç kulağa giden sesler salyangoz isimli sinir ucu ile beyne gönderilir.
Burun: Nefes almamızı sağlayan ve maddelerin kokusunu algılayabildiğimiz en önemli organdır. Hasta olduğumuz zamanlar burnumuz tıkanınca çok zorlanırız. Nefes almamız zorlaşır.
Deri: En önemli görevi vücut ısımızı kontrol eder, organlarımızı korur ve bedenin hava almasını sağlar. Dışarıdaki soğuk ve sıcak havayı, his edebilmemizi sağlar. Deri sıcağa karşı aşırı duyarlıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Üreme çeşitleri nelerdir kısaca konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
5 duyu organımız, duyu organlarımız, bes duyu organimiz, duyu organlarımız nelerdir, 5 duyu organı
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Abartma nedir abartma örnekleri

Sponsorlu Bağlantılar Abartma, bir duyguyu, olayı, durumu veya düşünceyi olduğundan fazla büyütmek, sınırları zorlayarak abartmak. …

Bir yorum

  1. beş duyu organımız kulak göz burun dil ve deri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.