Başlangıç / Dini Konular / Uyuşturucu ve kullanımı ile ilgili ayetler ve hadisler

Uyuşturucu ve kullanımı ile ilgili ayetler ve hadisler

Sponsorlu Bağlantılar

Uyuşturucu ile ilgili ayetler ve hadisler nelerdir
Uyuşturucu maddelerin insanların vücutlarına ve zihin yapılarına verdiği tahribat nedeni ile zararlı maddeler ve bağımlılık yapan maddeler kısmına girmektedir.Uyuşturucular özellikle gençlerin geleceklerini çalmakta onların her türlü kötülük yapmasını sağlamaktadır.Dinimiz de uyuşturucu maddeleri haram kılmıştır.

uyuşturucu
Kur’ân-ı Kerim’de “O (Peygamber), onları kötülükten nehyediyor, onlara temiz şeyleri helal, murdar şeyleri de haram kılıyor.” (A’râf sûresi, 157)

Allah Resûlü (s.a.s.) bir hadislerinde “İçki, bütün
kötülüklerin/pisliklerin anası (kaynağı)’dır.” buyurmuştur (Nesâî, Eşribe 44).
Bir başka hadislerinde ise “Sarhoşluk veren her içki (içeçek) haramdır.” (Buhârî, Eşribe 4) buyurarak, sarhoşluk hakkındaki temel dini ilkeyi belirlemiştir. Sarhoşluk veren maddelerin içecek şeklinde olması şart değildir, sarhoşluk veren her şey haram kılınmıştır. Zira yine bir başka hadiste “Sarhoşluk veren her şey haramdır.” (Tirmizî, Eşribe 2) buyurulmuştur. İslâm âlimleri çoğu sarhoş eden şeylerin azının kullanılmasının, başlangıçta sarhoşluk vermeyen veya vücudun alışmasından dolayı bazı insanlara sarhoşluk vermeyen şeylerin alınmasının da haram olduğunu söylemişlerdir (Abdülfettâh Mahmûd, Hükmü’t-tedâvî bi’l-muharremât, s. 124).

Uyuşturucuyla doğrudan ilgili hadislerin sayısı oldukça azdır. Zira o devirde uyuşturucu maddeler her bölgede tanınmamakta ve zararları bilinmemektedir. Allah Resûlü (sallallahu aleyhi ve sellem), sarhoşluk veren ve vücudu uyuşturan (müftir) her şeyi yasaklamıştır (Ahmed b. Hanbel, 6/309). Bu hadiste geçen “müftir” kelimesi, vücudu hararetlendirerek vücuda kırgınlık veren, yani vücudu uyuşturan nesneler anlamındadır. İslâm âlimleri “Sarhoşluk veren her şey haramdır.” hadisine dayanarak sarhoşluk verdiği için afyon ve benzeri uyuşturucuların da haram olduğunu belirtmişlerdir. Afyonun sarhoşluk vermediği, uyuşturucu olduğunun öne sürülmesi üzerine İbn Hacer, söz konusu hadiste geçen “müftir” kelimesiyle afyon ve benzeri uyuşturucu maddelerin kastedildiğini, bu sebeple onun da hadisle yasaklandığını söylemiştir. (Fethu’l-bârî, 21/142)

İçki ve uyuşturucu, dinî emirleri yerine getirmeye engeldir. İbadet etmek isteyen birçok insan, içkiden vazgeçemediği için, ibadetten uzak durmaktadır. Uyuşturucu maddeler de ibadetlerden alıkoymaktadır.

“Her sarhoşluk veren şey haramdır.”
(Buhârî Edep 80)

Yine başka bir hadislerinde:

“Çoğu sarhoşluk veren şeyin azı da haramdır.”
(Ebu Dâvûd Eşribe 5)

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Evlilik ile ilgili ayetler ve hadisler konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

İslamda temel ibadetler nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar İslamda temel ibadetler nelerdir İslam dininin temel ibadetleri, kelimeyi şehadet etmek, namaz kılmak …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.