Başlangıç / Dini Konular / Nasıl güzel ibadet etmeliyiz

Nasıl güzel ibadet etmeliyiz

Sponsorlu Bağlantılar

Nasıl İbadet Etmeliyiz

İbadeti yaparken en güzel şekilde yapmak ve hakkını vererek yapmak gerekir.İbadet gelişi güzel değil huşu içinde ve idrakini kavrayarak olmalıdır.İstemek arzulu olmak ve hulusi kalp ile yapılan ibadetler her zaman daha güzeldir.İbadet Allah’ın tek yaratıcı olduğunu ve onun göndermiş olduğu peygamber efendimize inanarak ibadet etmektir. Bizler Birer kul olarak dinimizi gerektirdiği şekilde ibadet etmeli ve Allah’ın bize verdiklerine şükrederek dua etmeliyiz.

ibadet etmek

Müslüman olduktan sonra il iş samimi ve Allah rızası için yapılması kaydıyla niyettir. Niyetler samimi olmadıkça, ibadetlerde gösteriş oldukça ilerleyemeyiz. Bu yüzden, ilkönce niyetimizi kontrol etmeliyiz.

İbadet etmek için fıkıh öğrenmemiz ve bilmemiz gerekir. (Fıkhı bilmeden ibadet eden, gece karanlıkta bina yapıp, gündüz yıkana benzer. [Hadis-i Şerif, Deylemi])

Bütün farzlar, vacipler, sünnetler ibadettir. Namaz, oruç, zekat, hac, rızık temin etmek, zikretmek, yardım etmek, haramdan sakınmak, helali talep etmek, dua etmek, din kardeşinin sıkıntısını gidermek, Kur’an okumak, ilim öğrenmek, ilim öğretmek gibi Allah için yapılan her şey ibadettir.

İnsanların en çok ibadet edeni, en çok Kur’an okuyandır. [Hadis-i Şerif, Deylemi]

Kıyamette kulun ilk sorguya çekileceği ibadet, namazdır. Namazı düzgün ise, diğer amelleri kabul edilir. Namazı düzgün değilse, hiçbir ameli kabul edilmez. [Hadis-i Şerif, Taberani]

İbadetlerdeki feyzi, bereketi, lezzeti almak ve yaşamak istiyorsak Fıkıh öğrenmeliyiz. Bu sitenin amaçlarından biri, fıkıh öğretmektir. Fıkıh ise, bütün dini bilgileri kapsayan en büyük İLİM’lerden biridir.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Evlilik ile ilgili ayetler ve hadisler konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Ramazan ayında neler yapılır

Sponsorlu Bağlantılar Ramazan ayında neler yapılır Ramazan ayı İslamın beş şartından biri olan oruç tutmaktır. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.