Başlangıç / Dini Konular / Miraç kandilinde yapılacak olan ibadetler nelerdir

Miraç kandilinde yapılacak olan ibadetler nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar

Miraç kandilinde yapılacak olan ibadetler
miraç kandili
Böyle önemli gün ve gecelerde yapılacak olan ibadetlerin faziletleri daha fazla olmaktadır.Miraç kandilinde bol bol ibadet emek gerekir.Var ise kaza namazları kılınması gerekir.Bu gecenin gündüzünü oruçlu geçirmek bir önceki gün ile bağlamak güzel davranışlardır.Ayrıca bu gecede tesbih namazı da kılınabilir.Bol bol dua etmek ve gecenin feyz ve bereketinden faydalanmak güzel olur.Fırsatları değerlendirmek gerekir.Böyle geceler Müslümanlar için birer fırsattır.

(Kaynak bilgiler Diyanet İşleri Başkanlığı)
Yatsı namazından sonra 12 rekat Hacet namazı kılınır.
Her rekatta Fatiha’dan sonra 10 İhlas-ı Şerif okunur.
Namaza niyet:
”Ya Rabbi, senin rızan için niyet eyledim namaza. Bu gece yedi kat gökleri ve bütün esrarını göstererek muhabbetin ile müşerref kıldığın Sevgili Habibin Muhammed Mustafa’nın hürmetine ben aciz kulunu affeyle ve senin rızana kavuşmayı bana nasip eyle.”
Namazdan sonra:
* 4 Fatiha
* 100 defa, ”Sübhanallahi ve’l-hamdü lillahi vela ilahe illallahü vallahu ekber. Vela havle vela kuvvete illa billahi’l-aliyyi’l-azim”.
* 100 İstiğfar-ı şerif
* 100 Salavat-ı şerife okunup dua edilir.

Bu namazda, ihlaslar 100 adet okunur veya bu namaz 100 rekat olarak kılınırsa; bunu yerine getiren mümin bu namazın feyz ve bereketiyle huzuru mahşerde namaz borçlusu çıkmaz.
Hadis-i şerifte, Miraç (Recep Ayının 27. gecesi) gecesinin gündüzünde oruç tutana altmış ay oruç sevabı yazılacağı müjdelenmiştir..
O gün öğle ve ikindi arasında 4 rekat namaz kılınır. Her rekatte Fatiha’dan sonra 5 Ayetel-Kürsi, 5 Kul ya eyyühe’l-Kafirun, 5 İhlas-ı Şerif, 5 Kul euzu birabbi’l-felak, 5 Kul euzu birabbi’n-nas sureleri okunur.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Evlilik ile ilgili ayetler ve hadisler konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Ramazan ayında neler yapılır

Sponsorlu Bağlantılar Ramazan ayında neler yapılır Ramazan ayı İslamın beş şartından biri olan oruç tutmaktır. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.