Başlangıç / Dini Konular / Kutlu doğum haftası ile ilgili yazı

Kutlu doğum haftası ile ilgili yazı

Sponsorlu Bağlantılar

Kutlu doğum haftası hakkında bilgi

Mevlidi, Türk kültürünün sağlam bir dayanağı, halkımızı birlik ve bütünlük içinde umutlu geleceğe intikal ettirecek sağlam bir gelenektir. Kutlu Doğum Haftası vesilesiyle tertip edilen programlar belirlenirken gözetilen amaç hep bu olmuştur.

Takipçisi olduğumuz geleneğin kudreti ve bunun hâlâ ulusumuzun gönlünde capcanlı yaşaması, istikbâl için bizlere umut vermektedir. Asırlardır görülmüştür ki Türk Milleti inançlıdır, sağduyuludur, dinî inançlarını bir çatışma mevzusu değil, barış ve huzurun simgesi olarak görmektedir.

Mevlid’le anlamını bulan kültür ortamı, bu geleneğin devam eden parçasıdır. 1989 yılından beri düzenlediğimiz programlardan devşirdiğimiz düşünce ve kültür iklimi, Türkiye Diyanet Vakfı’nın doğru bir yolda olduğunu göstermektedir. Bilinmelidir ki, insanlık için en güzel yol gösterici; bütün güzellikleri kendisinde toplayan ve güzel ahlâkı tamamlamak için gönderilen Hz. Peygamber, örnek ise Peygamberimizin insanlığa sunduğu örnektir. Çünkü O, tam bir isyan ve karışıklık ortamında, insanlık için bir güneş olmuş, çirkinlikleri güzelliklere döndürmüştür. İnsanoğlu O’nun getirdiği yüce değerler ve ilkeler doğrultusunda büyük uygarlıklar kurmuş, yitirilen haklarına kavuşmuş, fıtratında mevcut olan yüce değerlerin farkına varmış, kadın erkek Allah’ın ve toplumun huzurunda eşit olmanın mutluluğunu tatmıştır.

İslam uygarlığı Kur’an ve Hz. Peygamberin sünnetinden kaynaklanan, global ahlak ilkeleri ve insan hakları ile ilmi anlayış üzerine kurulmuştur. Zira İslam Medeniyetinin esası, İslam dininin hikmet ve adaleti üzerine tesis etmiş olduğundan, ilmi ve irfanı öğretmiş, zulmü ve zoru men ederek, haksızlıklara karşı koymayı amaç edinmiştir. Şu nokta bir hakikattir ki Cenab-ı Hak, insanın kendisi ile olan ilişkisini iman ve ibadete bağladığı halde, insanın diğer insanlar ve eşya ile ilişkilerini ahlak ve hukuk ilkelerine bağlamıştır. Arif ve Kamil bir insan, bu ilişkilerini yerli yerince ve dengeli bir şekilde yerine getiren kişidir. İşte Hz. Muhammed, bunu sağlamış ve bize örnek olmuş bir insandır.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Kutlu doğum haftası ile ilgili yazı kısa konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Ramazan ayında neler yapılır

Sponsorlu Bağlantılar Ramazan ayında neler yapılır Ramazan ayı İslamın beş şartından biri olan oruç tutmaktır. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.