Başlangıç / Dini Konular / Kurban bayramında yapılanlar ve önemi

Kurban bayramında yapılanlar ve önemi

Sponsorlu Bağlantılar

Kurban bayramından önce yada kurban bayramı sabahı kurbanlar alınır. Kurban bayramında sabah kalkılır ve erkekler bayram namazı kılmak için camiye giderler. Kadınlar evde sabah kahvaltısını hazırlar ve erkeklerin camiden gelmesini beklerler. Camiden gelinince hep birlikte kahvaltılar yapılarak aile bireyleri kendi aralarında bayramlaşırlar. Anne ve babalar çocuklara çeşitli hediyeler yada harçlıklar verir. Daha sonra kurban kesilme işlemine geçilir. Kurban kesim yerlerinde kurbanlar kesilerek eve getirilir. Evde kurban eti taksimatı yapılır. Fakirlere, komşulara dağıtılacak etler ayarlanır. Bu etler gereken yerlere dağıtılır. Daha sonra aile büyükleri evde kavurma yaparlar yada kebap yaparlar.Bu işlem yöreye ve geleneklere göre değişmektedir.Hep birlikte kurban etinden yemekler yenir. Daha sonra bayramlaşmalara gidilir.
Kurban bayramının önemi insanların birlik beraberlik ve dayanışma içinde olmalarıdır. Bayramda insanların yardımlaşması fakir insanların gözetilmesi insanların kaynaşmasına vesile olmaktadır. Bir coşku içinde kutlalan kurban bayramı Müslümanlar için oldukça önemlidir.Bu bayramda dargın olanların barışması da bayramın özel ve güzel yanlarından biridir.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Hz Nuh peygamberin oğulları kimlerdir konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

İslamda temel ibadetler nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar İslamda temel ibadetler nelerdir İslam dininin temel ibadetleri, kelimeyi şehadet etmek, namaz kılmak …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.