Başlangıç / Dini Konular / İsraf etmek ile ilgili ayetler ve hadisler

İsraf etmek ile ilgili ayetler ve hadisler

Sponsorlu Bağlantılar

Çağımızın hastalığı olan israf ihtiyacımızdan fazla kullanmak ve başkalarının haklarını gasp etmek anlamlarına gelmektedir.Çocuklarımızın gelecek nesillerin haklarını korumak için tutumlu olmak,ölçülü olmak gerekir.

israf etmek

İsraf ile ilgili ayetler

“Yiyiniz içiniz; fakat israf etmeyiniz! Çünkü Allâh israf edenleri sevmez.” (A’raf Suresi 7/31)
Akrabaya, yoksula ve yolda kalmışa hakkını ver. Bununla beraber malını saçıp savurma. (İsra Suresi -26)
Onlar, harcadıkları zaman, ne israf ederler, ne kısarlar; (harcamaları,) ikisi arasında orta bir yoldur. (FURKAN SURESİ / 67 )
Ey iman edenler! Size verdiğimiz rızıkların temiz olanlarından yiyin! Eğer sadece Allah’a kulluk ediyorsanız, O’na şükredin!” (Bakara Suresi 2/172)
“İnkar edenler, dünyada sadece zevk u safa ederler ve hayvanların yediği gibi yerler! Onların varacağı yer cehennemdir.” (Muhammed 47/12)
Asmalı ve asmasız bahçeleri, hurmaları ve tadları farklı ekinleri, zeytinleri ve narları birbirine benzer ve benzeşmez yaratan O’dur. Ürün verdiğinde ürününden yiyin ve hasad günü hakkını verin; israf etmeyin. Çünkü O, israf edenleri sevmez. (EN’AM SURESİ / 141)

İsraf ile ilgili hadisler

İktisat eden zenginleşir, israf eden fakirleşir) [Bezzar] Kıyamette herkes, şu dört suale cevap vermedikçe hesaptan kurtulamaz: – Ömrünü nasıl geçirdi – İlmi ile nasıl amel etti – Malını nereden, nasıl kazandı ve nerelere harcetti – Cismini, bedenini nerede yordu, hırpaladı [Tirmizi
(Yiyip için, giyinin ve tasadduk edin fakat israf ve kibirden sakının!) [Buhari] Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Abdestin faydaları nelerdir konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

İslamda temel ibadetler nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar İslamda temel ibadetler nelerdir İslam dininin temel ibadetleri, kelimeyi şehadet etmek, namaz kılmak …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.