Başlangıç / Dini Konular / İman ile ilgili ayetler ve hadisler

İman ile ilgili ayetler ve hadisler

Sponsorlu Bağlantılar

İman ile ilgili ayetler

İman etmek Allah’ın varlığına ve peygamberlerine ,meleklerine,kitaplarına,ahiret gününe ,kader ve kazaya samimi bir kalp ile inanmak ve tasdik etmek anlamlarına gelmektedir.Bunlardan bir tanesine inanmamak imanı bozar.

“Mü’minler, düşman bölüklerini gördüler mi; “İşte bu Allah ve peygamberinin bize vâdettiğidir, Allah ve peygamberi doğru söylemiştir” dediler. Bu onların inançlarını ve teslim oluşlarını artırmıştır.” (Ahzâb: 33/22)

“O inananlar ki, başka insanlar tarafından “Bakın size karşı bir ordu toplanmış, onlardan korkun ve korunun” denince bu söz onların imanını artırdı ve “Allah bize yeter, O ne güzel vekildir” diye cevap verdiler.” (Âl-i İmrân: 3/173)

“Öyleyse, hep diri olup, hiç ölmeyecek Rabbine güvenip dayan.” (Furkân: 25/58)

“İnananlar, sadece Allah’a güvenip dayanmalıdırlar.” (İbrahim: 14/11)

“Sonra bir hareket şekline karar verince de, Allah’a güven.” (Âl-i İmrân: 3/159)

“Kim Allah’a güvenip dayanırsa, Allah ona yeter.” (Talâk: 65/3)

“Gerçek mü’minler o kimselerdir ki, her ne zaman Allah’tan söz edilse, kalpleri korkuyla titrer ve kendilerine, her ne zaman O’nun ayetleri ulaştırılsa, imanları artar ve Rablerine daima güvenip, dayanırlar.” (Enfâl: 8/2)

İman ile ilgili hadisler

Peygamber Efendimiz buyurdu: “Üç şey imandandır: Darlıkta sadaka vermek, herkese selamı yaymak, insafı gözetmek.” Ammar radıyallahu anh. (Bezzar.)
Peygamber Efendimiz buyurdu: “Kendisinde şu üç şey bulunan kişi, hem sevabı hak etmiş, hem de imanını tamamlamıştır: Dünyada yaşadığı güzel bir ahlak, kendisini Allahın yasaklarından uzaklaştıran vera ve cahilin cehlinden alıkoyan olgunluk.” Enes radıyallahu anh. (Bezzar.) .
Peygamber Efendimiz buyurdu: “Sizden biriniz, ben kendisine babasından, evladından ve bütün insanlardan daha sevgili olmadıkça, tam iman etmiş olmaz.(Enes radıyallahu anh. Buhari.)
Peygamber Efendimiz buyurdu: “Biriniz, kendisi için sevdiği bir şeyi, kardeşi için de sevmedikçe, tam iman etmiş sayılmaz.” (Enes radıyallahu anh. Buhari.)
Peygamber Efendimiz buyurdu: “Allah için seven, Allah için nefret eden, Allah için veren, Allah için tutumlu olan, imanını tamamlamıştır.” (Ebu Ümame radıyallahu anh. Ebu Davud.)
Peygamber Efendimiz buyurdu: “Kim Allahtan başka hiçbir ilah olmadığına, Muhammedin de Onun Resulü olduğuna şehadet ederse, Allah ona ateşi haram eder.” (Ubade radıyallahu anh. Tirmizi.)
Peygamber Efendimiz buyurdu: “Kalbinde zerre kadar imanı olan kimse, cehennemden çıkar.” Ebu Said radıyallahu anh. Tirmizi.
Peygamber Efendimiz buyurdu: “Şüphesiz Allah, yalnız kendi rızasını isteyerek, “La ilahe illallah” diyen kimseye, ateşi haram etmiştir.” (İbn Şihab radıyallahu anh. Buhari.)
Peygamber Efendimiz buyurdu: “Muhammedin nefsi elinde olana yemin ederim ki, yahudi olsun, hıristiyan olsun, bu insanlardan beni duyup da, getirdiğim kitaba iman etmeden ölen kimse, kesinlikle cehennemlik olur.” (Ebu Hureyre radıyallahu anh. Müslim.)
Peygamber Efendimiz buyurdu: “iman, cennete, cehenneme, hesap gününe, yaptıklarını tartan mizana ve iyisiyle kötüsüyle kadere, inanmandır.(İbn Abbas radıyallahu anh. Ahmed.)

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Evlilik ile ilgili ayetler ve hadisler konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

İslamda temel ibadetler nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar İslamda temel ibadetler nelerdir İslam dininin temel ibadetleri, kelimeyi şehadet etmek, namaz kılmak …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.