Başlangıç / Dini Konular / Hz. Osman kimdir kısaca hayatı

Hz. Osman kimdir kısaca hayatı

Sponsorlu Bağlantılar

Hz. Osman kimdir

Hz Osman kimdir
Peygamberin ilk 4 halifesinden 3.’südür. Emevi ailesindendir. Mekke’de doğdu. Zengin, çok itibarlı bir adamdı, Peygamberin davetine ilk katılanlar, Hz. Muhammed’e damat oldu. Habeşistan’a göç eden ilk Müslümanlar arasında bulundu. 644’te Hz. Ömer’in öldürülmesi üzerine, halifelik makamına, yani İslam imparatorluğunun başkanlığına seçildi. 12 yıl halifelik makamında kaldı.

Hz. Osman devrinde Bizans orduları bozguna uğratılarak Tunus alındı. Suriye genel valisi ve Hz. Osman’ın akrabası Muaviye’de Kıbrıs adasını Bizans’tan fethet ti. Doğu Anadolu, Ermenistan, Gürcistan, Azerbaycan da İslam İmparatorluğu’na katıldı.

Akrabalarını en önemli mevkilere getirmesi, devlet işlerine Hz. Ömer kadar faal şekilde katılmaması, Hz. Osman aleyhine büyük memnuniyetsizlik uyandırdı. Medine’deki evinde Kur’an okurken, şehit edildi.

Yerine Hz. Ali halife seçildi. Muaviye bu seçimi kabul etmeyince, İslam devletinin bütünlüğü bozuldu. Kur’an’ı bugünkü şekliyle toplatan da Hz. Osman’dır. Kabri Medine’dedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız İmanın şartı kaçtır konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

İslamda temel ibadetler nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar İslamda temel ibadetler nelerdir İslam dininin temel ibadetleri, kelimeyi şehadet etmek, namaz kılmak …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.