Başlangıç / Dini Konular / Hırsızlık ile ilgili ayetler ve hadisler

Hırsızlık ile ilgili ayetler ve hadisler

Sponsorlu Bağlantılar

Hırsızlık ile ilgili Ayetler
5:38 Hırsızlık eden erkek ve kadının, yaptıklarına karşılık Allah’dan bir ceza olarak ellerini kesin. Allah daima üstündür, hikmet sahibidir.

12:70- Sonra onların bütün hazırlıklarını görünce, su kabını kardeşinin yükünün içine koydu. Sonra bir tellal şöyle bağırdı: “Hey kervan! Siz hırsızsınız, hırsız!”

12:73 “Allah’a yemin ederiz ki,” dediler, “Muhakkak siz de anlamışsınızdır ya, biz buraya fesat çıkarmak için gelmedik. Biz hırsız da değiliz.”

12:77 -Dediler ki: “Eğer o çalmışsa, daha önce bunun kardeşi de çalmıştı”. O vakit Yusuf bunu içine attı, onlara hiç belli etmeden: “Siz çok fena bir mevkidesiniz, ne sıfat verdiğinizi Allah çok iyi biliyor” dedi.

12:81 -“Siz dönün de babanıza deyin ki: Ey babamız! İnan ki, oğlun hırsızlık yaptı. Biz ancak bildiğimize şahitlik ediyoruz. Yoksa gaybın bekçileri değiliz.”

60:12 -Ey Peygamber! İnanmış kadınlar sana gelip Allah’a hiçbir şeyi ortak koşmamaları, hırsızlık etmemeleri, zina etmemeleri, çocuklarını öldürmemeleri, elleri ile ayakları arasında bir iftira uydurup getirmemeleri, iyi bir işte sana karşı gelmemeleri hususunda sana bey’at ederlerse onların bey’atlarını al ve onlar için Allah’tan mağfiret dile. Şüphesiz Allah, çok bağışlayan, çok merhamet edendir.

Hırsızlık ile ilgili Hadisler

-(99) Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

‘Zinakar zina ettiği vakit, mü’min olarak zina etmez! İçki içen içki içtiği zaman, mü’min olarak içki içmez! Hırsızlık eden çaldığı vakit mü’min olarak çalmaz! Yağmacılık eden, insanlar kendisine gözlerini dikmişken mü’min olarak yağmacılık etmez!’ buyurdu”

Buhari 2293, Müslim 57/, Menahi 3/400

-(100) Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

‘Allah hırsıza lanet etsin! Bir miğfer çalar onun yüzünden eli kesilir, bir urgan çalar onun yüzünden eli kesilir!’ buyurdu.”

Buhari 6644, Müslim 1687/7

(102) Aişe (Radiyallahu Anha) şöyle dedi:

“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

‘Hırsızın eli, dörtte bir dinar veya daha fazla kıymette mal çaldığı zaman kesilir!’ buyurdu.”

Buhari 6650, Müslim 1684/1, 2

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Evlilik ile ilgili ayetler ve hadisler konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
hırsızlık ile ilgili ayetler
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

İslamda temel ibadetler nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar İslamda temel ibadetler nelerdir İslam dininin temel ibadetleri, kelimeyi şehadet etmek, namaz kılmak …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.