Başlangıç / Coğrafya / Ülkemizin doğal kaynakları nelerdir kısaca

Ülkemizin doğal kaynakları nelerdir kısaca

Sponsorlu Bağlantılar

Ülkemizin doğal kaynakları nelerdir

Ülkemizde bir çok doğal yer üstü ve yer altı kaynakları bulunmaktadır. Doğal kaynaklar bir ülkenin zenginliğini gösterir.
Doğal kaynaklarımızı en iyi şekilde kullanırsak geleceğimizi de korumuş oluruz.

1) Sular(Akarsu,göl,nehir,yeraltı sularımız gibi) Ülke halkımızın susuz kalmasını önler, tarım ve hayvancılıkta suyun önemi çok büyüktür. Su olmazsa tarım yapılamaz, hayvanlar beslenemez. Tarım ve hayvancılığımız gelişmezse dışarıya yani başka ülkelere bağımlı oluruz ki bu da döviz kaybı, iş gücü kaybı yani ekonomik kayıp demektir.
2) Madenlerimiz; Birçok sektörde madenlere ihtiyaç vardır. En basitinden yani oturduğumuz evlerimizin,okuduğumuz okullarımızın yapımında kullanılan madenlerden (mermer, demir vb.) evlerimizde kullandığımız eşyalarımızın yapımında kullanılan madenlerimiz (alüminyum, çinko, çelik, emaye,demir, plastik, petrol gibi), süs eşyalarında kullandıklarımız (Altın, Gümüş, Bakır vb.), ısınmak için kullandığımız(kömür, jeotermal,doğal gaz gibi), askeri ve silah yapımında yani ülkemizin savunma sanayisinde kullanılan Uranyum, Petrol, Kurşun gibi madenlerimiz insanların yaşamlarını devam ettirebilmeleri için gereklidir. Örn; Ülkemize gelen turistleri gezdirmek için araçlarda kullanılacak petrol, ısınmalarını sağlayacak yakacak maddeleri
olmazsa turistler başka ülkelere gider, bu da döviz kaybı demektir.
3) Turistik Yöreler ; Önce Turistik yöreler deyince, Tarihi önem taşıyan kalıntılar, camilerimiz, medreseler, saraylarımız, hanlar, hamamlar, külliyeler, Müzeler, Ören Yerleri, Adalar, Plajlar, Şelaleler, Dikili taşlar, Kaleler, Kale Surları, Anıtlar, Mağaralar, Peri Bacaları ve daha sayamadığımız bir çok tarihi ve turizm açısından önem taşıyan yerler aklımıza gelir. Eğer ülkemizde böyle yerler olmasaydı neler olurdu? Bir kere ülkemiz ilgi çekici bir yer olmayacağı için pek görmeye, gezmeye gelen olmazdı. Şimdi yerli veya yabancı Turist demek döviz, iş gücü ve ekonomide canlılık demektir.
Gelen Turistlerin gezip görecekleri yerler, bunların ulaşımları, kalacakları yerler, alacakları hediyelik eşyalar hep döviz demektir. Tabi bizlerde ülkemize döviz kazandırmak istiyorsak, ülkemizi iyi tanıtmalı, kötü fikirlere yol açacak davranışlarda bulunmamalı, ülkemizi temiz tutmalıyız. Yani önce insanlığımızla, sonrada, çeşitli yemek kültür ve sunumlarımızla da onları kazanır, tarihi ve turistik yerlerimizle gönüllerini feth edersek ülkemizin ekonomisine katkıda bulunuruz.
4)Ormanlarımız; Ülkemiz orman açısından da zengindir. Ormanlarımız olmazsa yeterli oksijenimiz, temiz havamız azalır veya yok olur. Tabi sadece ağaç açısından bakmamak lazım, Ormanlarımız deyince Orman Ürünleri olarak da sanayimizde yer alır. Bunlar nedir? Öncelikle Ağaçların verdiği ürünler (Zeytin, çam fıstığı, böğürtlen, elma, muz gibi meyveler), Ağaçlar dan elde edilen odun ve kereste mamulleri (yakacak olarak, mobilya yapımı, tahta işleri, kağıt sanayi gibi) insan hayatı için gereklidir.
Bir diğer yandan, ormanlarda yaşayan çeşitli hayvanlar içinde orman onların evleridir. Ormanlarda yaşayan yaratıklar da doğada ekolojik dengeyi sağlarlar. Bu hayvanların içinde insanlarında yiyeceği hayvanların olması olayı dahada önemli hale getirir. Ormanlarda yaşayanlarda orman ürünlerinden beslenirler ve hayatlarını devam ettirirler. Bir orman yangınında ne acıdır ki orada yaşayan hayvanlarında nesli azalır, barınakları, evleri ellerinden alındığı gibi yiyecekleri de ellerinden alınmış olur. Ormanlarımız çeşitli sanayi kollarına fayda sağladığı için (Zeytincilik, mobilyacılık, kağıt sanayi, turizm kolu gibi) ülkemizin ekonomisine katkıda bulunuyor demektir.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Tsunami nedir nasıl oluşur konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
doğal kaynaklar, doğal kaynaklar nelerdir, doğal kaynaklarimiz nelerdir, ülkemizdeki doğal kaynaklar, ülkemizin doğal kaynakları
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Ova nasıl oluşur kısaca

Sponsorlu Bağlantılar Ova nasıl oluşur kısaca Ova eğimin az olduğu, deniz yüzeyine göre değişik yükseltilerde …

3 Yorumlar

  1. türkiyenin doğal kaynakları bütün dünyanın doğal kaynaklardan dahada güzeldir

  2. bunu ödevim için araştırdım

  3. ülkemizin doğal kaynaklarını koruyalım

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.