Başlangıç / Coğrafya / Sel nedir nasıl oluşur

Sel nedir nasıl oluşur

Sponsorlu Bağlantılar

Sel nedir
Sel belli bir bölgeye olan yağış fazlasıdır. Bu yağış fazlasının o bölgenin şartlarının olumsuz olması sel baskınını da olmasını arttırmaktadır. Alt yapı yetersizliği veya su yataklarının yakınında olması gibi
sel
Sel, bir bölgede toprağı tamamen veya kısmen su altında bırakmasına sebep olan büyük ve düzensiz su akıntılarına denmektedir.

Doğal Afet ise ,mal ve can kaybına sebep olan insanlara zarar veren olaylara denmektedir. Doğal afet, jeolojik ve meteorolojik olarak ikiye ayrılmaktadır. Sel ise meteorolojik bir doğal afettir. Doğal afetlerden en çok olanı ise sel felaketidir. Sel, yatağından taşan su hızla ilerleyerek geçtiği bölgeleri alıp önüne katarak sürükleyip büyük bir felakete dönüştürür.

Sel nasıl oluşur
Sele en çok sebep olan yağışlardır, özellikle de uzun süreli ve aşırı yağışlardır. Bu şekildeki bir yağış akarsu, deniz, nehir ve dere gibi su yataklarını fazla su yükleyip taşmasına neden olmaktadır.

Selin yoğunluğu yağışın miktarı, yoğunluğu, veya karın erime oranı ile de değişiklik gösterebilir.

Özellikle kar erimesi ülkemizde en sık görülen doğal afetlerden birisidir. Karın erimesiyle hızlı akış ve drenaj kanallarının tıkanmasıyla sele sebep olmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Asit yağmuru nedir nasıl oluşur konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Ova nasıl oluşur kısaca

Sponsorlu Bağlantılar Ova nasıl oluşur kısaca Ova eğimin az olduğu, deniz yüzeyine göre değişik yükseltilerde …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.