Başlangıç / Coğrafya / Kömür nasıl çıkartılır

Kömür nasıl çıkartılır

Sponsorlu Bağlantılar

Kömür madeni nasıl olur nasıl çıkarılır

kömür

Kömür madenlerinin yer yüzeyine çıkmış olanları bulunmakla birlikte, yataklarının çoğunluğu yer altındadır. Damarlar ulaşılamayacak kadar derinde olabilir. Bu durumda kömür çıkarmak için yer altından tüneller kazılır. Madende çalışanlar ve makineler bu tüneller yoluyla yatağa girip çıkarlar.

Elde edilen kömür de bu tünellerden yüzeye ulaştırılır.Kömür madenleri çeşitli tehlikelerle karşı karşıyadır. Bu tehlikelerin başında seller gelir. Ancak geliştirilen pompalama sistemiyle maden ocaklarının kuru kalması sağlanmaktadır. Tavanların da çökmelere karşı devamlı desteklenmesi gerekir. Sondaj sırasında ortaya çıkan kömür tozu çeşitli akciğer hastalıklarına yol açmaktadır. Bunu önlemek için maden işçileri çalışırken maske kullanırlar. Ayrıca maden ocaklarına havalandırma sistemleri kurularak bu hastalıklar önlenmeye çalışılmaktadır.

Kömür
tabakalarının kesilmesi sırasında ortaya çıkan metan gazı nedeniyle kömür madenlerinde yangın ve patlama tehlikesi de vardır. Bu yüzden maden ocaklarının mumla aydınlatıldığı devirlerde sık sık yangın ve patlamalar olurdu, günümüzde madenler elektrik lambalarıyla aydınlatılmaktadır. Ancak yine kayalara çarpan makinelerin çıkardığı kıvılcımlar zaman zaman tehlikeli olabilmektedir.

Bugün maden ocaklarındaki makineleşme oldukça gelişkindir, kömürün kesilmesi, çıkarılması, ayrıştırılması ve taşınması için ayrı ayrı makineler kullanılmakta ve böylece az işçiyle kısa sürede daha fazla miktarda kömür çıkarılabilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Kömür çeşitleri inelerdir konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Ova nasıl oluşur kısaca

Sponsorlu Bağlantılar Ova nasıl oluşur kısaca Ova eğimin az olduğu, deniz yüzeyine göre değişik yükseltilerde …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.