Başlangıç / Coğrafya / Kömür çeşitleri inelerdir

Kömür çeşitleri inelerdir

Sponsorlu Bağlantılar

Kömür çeşitleri nedir Kömür çeşitleri kaça ayrılır

Bir kömürün çeşidi türediği organik maddenin fiziksel ve kimyasal değişimlerinin niteliğinin yoğunluğuna, bu maddenin gömülü kaldığı süreye, yatağın uğradığı jeolojik değişikliklere göre nitelenir.

Kömür yatağı ne kadar eskiyse, kömür içindeki karbon tutarı o kadar fazladır. Karbon tutarı yüksek olan kömürün ısı gücü de yüksek olur. Fosil kömür çeşitleri karbon oranına göre şöyle sıralanabilir: Turba (%55-60); linyit (%65-80); taş kömürü (%75-93); antrasit (%?3-95). Turba, siyah renkte hala bitki kalıntıları gösteren süngerimsi bir maddedir. Jeolojik zamanların sonuncusu olan dördüncü zamanda oluşmuştur.

Soğuk ve ılıman iklimlerde bataklıklarda bulunur. Yataklarına turbiyer denir. Linyit yatakları üçüncü zamanda oluşmuştur. Linyit kolayca ufalanan toprağımsı görünüşte bir maddedir; rengi siyaha yakındır, içindeki karbon oranına göre turbaya yakın linyit çeşitleri olabildiği gibi, taş kömürüne yakın olanları da vardır. Taş kömürüfosil kömürlerin içinde en çok bilinen türdür. Dünyadaki kömür yataklarının çoğu taş kömürü yatağıdır.

Taş kömürünün bir kısım ikinci zamanda, bir kısmı birinci zamanın dördüncü devri olan karbon devrinde oluşmuştur. Siyah renklidir; yoğunluğu değişik olabilir. Antrasit siyah renkte, sert, karbon oranı çok yüksek bir kömür türüdür. Antrasit yatakları birinci zamanın karbon devrinden kalmadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Marmara bölgesinin yeryüzü şekilleri konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
kömür çeşitleri, komur turleri
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Ova nasıl oluşur kısaca

Sponsorlu Bağlantılar Ova nasıl oluşur kısaca Ova eğimin az olduğu, deniz yüzeyine göre değişik yükseltilerde …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.