Başlangıç / Coğrafya / Kasırga nedir nasıl oluşur

Kasırga nedir nasıl oluşur

Sponsorlu Bağlantılar

Kasırga nedir
Kasırga en tehlikeli ve yıkıcı tropik fırtınalardan biridir . Tropik denizlerin sıcak suları üzerinde ortaya çıkar . Çoğu Antil Denizi’nde ve Meksika Körfezi’nde oluşur. Kasırga dönemi genellikle Atlas Okyanusu’nun kuzey kesiminde haziran-ekim arasında, güney kesiminde ise eylülde yaşanır. Bir kasırga su üzerindeki sıcak ve nemli havanın yükselmesiyle başlar. Bu havanın çevresinde girdap gibi dönen güçlü bir rüzgar oluşur. Ardından yağmur bulutları toplanır ve fırtına patlar . Fırtınanın kasırga sayılması için rüzgarın saatte 120 kilometrelik bir hıza ulaşması gerekir . Kasırga durgun bir merkezin çevresinde dev bir girdap gibi döner . ”Kasırga gözü ” denen merkez bölümünde çok az rüzgar ve yağmur görülür . Kasırgaya eşlik eden rüzgar ve yağmur büyük hasara ve can kaybına yol açabilir . Kasırgayla birlikte denizlerde dev dalgalar da oluşabilir . Bunlar bazen kıyı bölgelerini sular altında bırakır.
kasırga
Kasırga oluşumunu etkileyen faktörler
Havadaki nem oranı
Okyanus suyu sıcaklığı
Rüzgar hızı
Konum
Kasırga nasıl oluşur
Kasırganın oluşması için havanın çok nemli, okyanus sıcaklığının da 26,5 derecenin üstünde olması gerekmektedir. Kasırgalar havanın sakin rüzgarın az olduğu koşullarda oluşabilir. Tüm bu koşullar gerçekleştiğinde gök gürültülü fırtınalar ve sonrasında da kasırgalar oluşabilir. Kasırganın merkezi sakin bir bölge içerir. Bu bölge göz olarak adlandırılır ve büyük çaplı fırtınaların en etkileyici parçası olarak gösterilir.

Bir kasırganın hızını ve izleyeceği yolu önceden tahmin etmek kolay değildir. Çünkü bu veriler, fırtınanın kendi iç dolaşımına ve atmosferlerle olan karmaşık ilişkilere dayanır.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Heyelan nedir nasıl oluşur konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
kasirga nedir, kasırga nasıl oluşur, kasırga neden oluşur, kasırga nedir nasıl oluşur, kasırga oluşum nedeni
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Ova nasıl oluşur kısaca

Sponsorlu Bağlantılar Ova nasıl oluşur kısaca Ova eğimin az olduğu, deniz yüzeyine göre değişik yükseltilerde …

Bir yorum

  1. Ellerinize sağlık çok güzel olmuş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.