Başlangıç / Coğrafya / Karadeniz bölgesinin ekonomik faaliyetleri nelerdir

Karadeniz bölgesinin ekonomik faaliyetleri nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar

Karadeniz bölgesinin ekonomik faaliyetleri

Karadeniz bölgesindeki dağların doğu-batı doğrultusuna uzanması, ormanları, denizi, engebeli yapısı ve iklimi gibi coğrafi özellikleri bölgedeki ekonomik faaliyetleri etkilemiştir. Kıyıdan hemen sonra başlayan dağlar, geçim kaynaklarını sınırlamıştır.

-Bölgenin Türkiye’deki en geniş ve zengin orman yapısına bağlı olarak ormancılık önemli bir ekonomik faaliyettir. Ormanlardan yakacak odundan, kâğıt hamuruna, inşaatlardan mobilya atölyelerine kadar birçol alanda kullanılır. Bölgede çok sayıda kâğıt ve kereste fabrikası yer alır.

-Bölgedeki önemli ekonomik faaliyetlerden birisi de balıkçılıktır. Ülkemizde balıkçılığın %75’i Karadeniz Bölgesi’nde yapılır.

– Karadeniz Bölgesi’nin diğer ekonomik faaliyetlerinden birisi de madenciliktir. Zonguldak’ta zengin taşkömürü yatakları vardır.

– Karadeniz bölgesinin tarım da önemli bir ekonomik faaliyettir. Çay ve fındık başta olmak üzere mısır ve şeker pancarı gibi pek çok ürün yetiştirilir. Bölgenin nemli ve ılık iklimi sayesinde çay ve fındık pek çok kişinin geçim kaynağıdır. Çayın tamamı, fındığın ise büyük bir bölümü bu bölgede yetiştirilir. Ülkemiz dünyanın fındık üretiminin %75’ini karşılar. Bu yüzden önemli bir ihraç ürünüdür.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız İç Anadolu bölgesinin ekonomik faaliyetleri nelerdir konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
karadeniz bölgesinin ekonomik faaliyetleri, karadeniz bölgesi ekonomik faaliyetleri
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Ova nasıl oluşur kısaca

Sponsorlu Bağlantılar Ova nasıl oluşur kısaca Ova eğimin az olduğu, deniz yüzeyine göre değişik yükseltilerde …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.