Başlangıç / Coğrafya / İç püskürük ve dış püskürük kayaçlar nelerdir

İç püskürük ve dış püskürük kayaçlar nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar

İç püskürük ve dış püskürük kayaçlar nedir kısaca

Uzun yıllar hatta asırlar içinde yer altında meydana gelip yeryüzüne çıkan tabakalaşmış sert yapılara kayaç adı verilir.
püskürük kayaçlar
DIŞ PÜSKÜRÜK KAYAÇLAR

Magmanın ve yer kabuğunun kırık ve çatlaklarının yeryüzüne çıkıp soğuması sonucunda meydana gelen taşlara dış püskürük kayaçlar adı verilir. Bu taşlar yeryüzüne volkanik patlamayla çıkar ve hava ile temasa girdiği an soğuma özelliği gösterir. Bir kısmı volkanik patlama esnasında çevreye saçılan lavların bir kısmı ise volkanik küllerin, bir kısmı da iri parçaların soğuması sonucunda olur. Bu yapılar hızlı soğurlar bu nedenle de ince taneli olurlar. Bunlara en iyi örnek; bazalt ve andezit verilebilir.

İÇ PÜSKÜRÜK KAYAÇLAR

Bazı durumlarda magma yeryüzüne sokulurken üstteki tabakaları kıramaz bunun sonucunda da volkanik patlama olayı olmaz; magma yeryüzüne çıkamadan ancak yeryüzüne yakın yerlerde soğumaya başlar. Bu yolla oluşan taşlara aynı zamanda derinlik taşları da denmektedir. Bu yapılar genellikle açık renklidir ve dış güçlerin üstteki tabakaları aşındırması sonucunda soğuduktan sonra yeryüzüne çıkabilirler. Bunlara en iyi örnek olarak; Granit verilebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Doğanın insan üzerindeki olumlu etkileri maddeler halinde konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
dis puskuruk kayaclar, iç püskürük kayaçlar, iç püskürük kayaç örneği, süngertasi ic puskuruk mu, dış püskürük kayaç örneği
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Ova nasıl oluşur kısaca

Sponsorlu Bağlantılar Ova nasıl oluşur kısaca Ova eğimin az olduğu, deniz yüzeyine göre değişik yükseltilerde …

Bir yorum

  1. Cok saolun mukemmeldi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.