Başlangıç / Coğrafya / Heyelan nedir nasıl oluşur

Heyelan nedir nasıl oluşur

Sponsorlu Bağlantılar

Toprak kayması nedir Nedenleri nelerdir

Heyelan iç ve dış sebeplerden dolayı toprağın kayması anlamına gelir. Bu olay çevreye zarar verirken bazı büyük heyelanlarda yeryüzü şeklini bozmaktadır.
heyelan
Heyelan ya da toprak kayması, zemini kaya veya yapay dolgu malzemesinden oluşan bir yamacın yer çekimi, eğim, su ve benzeri diğer kuvvetlerin etkisiyle aşağı ve dışa doğru hareketidir.
Heyelan nasıl oluşur
Kayalardan, döküntü örtüsünden veya topraktan oluşmuş kütlelerin, çekimin etkisi altında yerlerinden koparak yer değiştirmesine heyelan denir.

Bazı heyelanlar büyük bir hızla gerçekleştikleri halde bazı heyelanlar daha yavaş gerçekleşirler Heyelanlar yer yüzünde çok sık meydana gelen ve çok yaygın bir kütle hareketi çeşididir. ve aşınmada önemli rol oynarlar Büyük heyelanlar aynı zamanda topoğrafyada derin izler bırakırlar. Türkiye’de en fazla görülen yerler Karadeniz Bölgesinde özellikle Doğu Karadeniz şerididir. Bazı kötü etkileri de vardır.

Eğimlerin fazla olduğu sahalarda heyelan riski artmaktadır Bazı sahalarda fay yamaçları dik eğimlerin oluşmasına neden olarak heyelanları kolaylaştırırlar. Yine insanlar kanallar ve yollar açarak ya da yol ve maden kazılarından çıkan toprakları denge açısına erişmiş bulunan yamaçlar üzerine atarak heyelan oluşumuna neden olan koşulları hazırlarlar Gevşek unsurların denge açısını her hangi bir nedenle aştığı durumlarda heyelan oluşur.

Heyelanı etkileyen faktörler
-Kuvvetli Eğim
-Yağış
– Kaya ve Toprakların Özellikleri
– Tabakaların Durumu
-Yer çekimi
-Doğal Afetler-Beşeri Faktörler

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Erozyon nedir nasıl oluşur konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Ova nasıl oluşur kısaca

Sponsorlu Bağlantılar Ova nasıl oluşur kısaca Ova eğimin az olduğu, deniz yüzeyine göre değişik yükseltilerde …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.